Energetikai összefogás - Magyarország a térség fontos tranzitországa

2017. július 19. 21:50

Kétirányú földgázfolyosót létesít Magyarország Bulgáriával, Görögországgal és Romániával. Az együttműködés a Déli Áramlat megszűnésével vált fontossá.

2017. július 19. 21:50

Úgynevezett vertikális földgázfolyosó létrehozásáról írt alá memorandumot Bulgária, Görögország, Magyarország és Románia szerdán Bukarestben, ahogy a román Transgaz gázvállalat közölte. A memorandumot a négy ország gázhálózatát működtető és kezelő vállalatok vezetői írták alá. Magyarországot a Mol-csoport részét képező FGSZ képviselte.

A Transgaz közleménye szerint az emlékeztetőben a felek megerősítették szándékukat, hogy összekötik a négy ország gázhálózatát, és lehetővé teszik az energiaszállítást Görögországból az Európai Unió irányába Bulgárián, Románián és Magyarországon keresztül, biztosítva a kétirányú szállítás technikai feltételeit. A memorandum képezi a jövőbeli együttműködés alapját.

A vertikális földgázfolyosó létrehozásáról tavaly szeptember 9-én Budapesten fogadtak el nyilatkozatot. Akkor írták alá a bolgár-román-magyar-osztrák gázfolyosó 179 millió eurós támogatási szerződését a közép- és délkelet-európai földgáz-összeköttetések megteremtését és az energiabiztonság megerősítését célzó CESEC munkacsoport miniszteri ülésén. Akkor egyetértési megállapodás született Ukrajna, Románia, Bulgária és Görögország szállítási rendszerirányítói között a transz-balkáni földgázvezeték kétirányúsításáról is.

A CESEC 2015. februárjában alakult, miután Oroszország leállította a Déli Áramlat projektet. A résztvevő országok: Ausztria, Bulgária, Görögország, Horvátország, Magyarország, Olaszország, Románia, Szlovákia, Szlovénia és az Európai Bizottság. Az együttműködés feladata összehangolni a határokon átnyúló energetikai projektek fejlesztését és végrehajtását.

(MTI)

Összesen 45 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
még fokozza
2017. július 20. 12:39
Honnan kerül Görögországba a gáz? Tengeren? Bizonyára nem török, mert akkor közvetlenül mehetne Bulgáriába. Az EU-pénz azt jelenti német elképzelés. Milyen stratégia húzódik a háttérben? Nincs benne, vagy nem látszik még semmi logika.
bunko_jobbos
2017. július 20. 08:24
Minden lehetőség egy újabb lehetőség. Nem szabad beszorulnunk. Az viszont szomorú, hogy a múltkor panaszkodott valami nagy ember (?Szíjjártó), hogy megépítettük a románok felé a megálapodásban vállalt kapcsolatot, ők meg baxtak az ellenkező irányt kiépíteni. Szóval gázügyben nagyon kell kaparnunk.
balbako_
2017. július 20. 04:48
Ez azért jó, mert a teljesen megbízhatatlan Ukrajnát kikerüli, a német zsarolási potenciált kiküszöböli, ugyanakkor - lévén, hogy egy zseniális magyar találmánnyal nálunk van a legnagyobb tárolási kapacitás, amit vissza tudtunk venni- előnyös alkupozícióba kerülünk gázár tekintetében, mert itt lehet pufferelni.
Strassnoff Ignác
2017. július 19. 23:17
Putyin és barátnője külföldre utaznak. Épp becsekkolnak a Sheremetyevo repülőtéren, mikor a csaj ijedten az elnökhöz fordul: -Vlagyimir, a gázt elzártad?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!