Döntöttek a szlovákok: katonákat küldenek a válság kellős közepébe
„A feszültség fokozódása érezhető” – mondta a szlovák védelmi miniszter.
Az Amerikai Járványügyi Hivatal azt tanácsolja a turistáknak, hogy ha Magyarországra jönnek, ne igyanak a csapokból, helyette csak dobozban vagy palackban lévő vizet fogyasszanak.
Európa több országában, köztük Magyarországon, Szlovákiában, Horvátországban, Szerbiában sem ajánlott csapvizet inni – áll az Amerikai Járványügyi Hivatal (CDC) jelentésében. A hivatal azt javasolja a turistáknak, hogy ezekben az országokban csak palackozott vagy dobozban lévő italt fogyasszanak, ha pedig mégis a csapból innának, akkor forralják fel vagy vegyileg kezeljék a vizet.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (OKI) vízhigiénés osztálya nem ismeri a CDC adatait – válaszolt a Világgazdaság megkeresésére az Emberi Erőforrások Minisztériuma. Az OKI-tól, amely a magyarországi ivóvízminőségi adatbázist kezeli, a CDC nem kért az ivóvíz minőségére vonatkozó adatokat. Az amerikai hivatal az Európai Uniónak megküldött országjelentésekből tájékozódhatott, ám ebből nem lehet arra következtetni, hogy hazánkban az ivóvíz ne lenne fogyasztható, hiszen az ország nagy részén a vízminőség megfelelősége 95 százalék feletti.
Az Emmi a lap kérdéseire válaszul azt írta: mikrobiológiai szempontból a víz minden magyarországi településen fogyasztható, e tekintetben hazánk az európai középmezőnyhöz tartozik. Kémiai szempontból a geológiai eredetű arzén okoz csak problémát, az országban 29 olyan település van, ahol emiatt nem javasolják a csapvíz fogyasztását. Ha a víz arzén- és ammóniumtartalmát nézzük, Magyarország rosszabbul áll, mint a vizsgált tagállamok, de a hazánkkal kapcsolatos kifogások megjelennek Dániában és Olaszországban is.
A Magyar Víziközmű Szövetség azt írja, a Magyarországon szolgáltatott ivóvíz kiválóan megfelel az Európai Unió elvárásának, minősége kiemelkedő. Azt is megjegyzik, hogy hazánkban a csapvíz az egyik legszigorúbban ellenőrzött élelmiszer.