Atilla fia, Csaba királyfi címmel 12 jelenésből álló romantikus népszínművet írt Lezsák Sándor költő, író. A darab a Kairosz Kiadó gondozásában jelent meg a 88. Ünnepi Könyvhétre. Mint Lezsák Sándor az MTI-nek elmondta, több mint két évtizede készült arra, hogy Csaba királyfit közel négyezer kis rövid jegyzete, könyvekből, tanulmányokból kimásolt idézetek alapján „megpróbálja életre kelteni”. „Az elmúlt év decemberében a jegyzetek többségét azonban elégettem és január végéig kézzel megírtam a bennem élő történetet: Csaba királyfi a római birodalom bukása után két esztendővel, 478-ban visszatér a Kárpát-medencébe” – idézte fel az író.
A történet szerint Csaba királyfi udvartartásával az Aral-tótól délkeletre, Korezmiában, a mocsárvilág szélén él. Apja halála után 25 évvel, Róma bukását követően a birodalmi, hatalmi átrendeződések miatt fel akarja mérni szétszórattatásban élő népének erejét, állapotát. Így jut el a Verecke vad rengetegébe, a Tápió mentére, a Pilisbe, a Tisza-Maros szegletébe, Erdővidékre, Réka királyné sírjához, végül visszatér Korezmiába. Útja során embereket, sorsokat ismer meg az olvasó, miközben cselvetések, kalandok, történések és „az a hit bontakozik ki, ami megtartott bennünket a Kárpát-medencében” – fejtette ki Lezsák Sándor. Hangsúlyozta, hogy Csaba királyfi ott él minden székely faluban, de találkozhatunk vele a Kárpát-medence minden szegletében, magyar közösségében. „Olyan ember ő, aki nem adja fel, újra és újra nekifeszül, hogy a lehetetlen történelmi helyzetben elérje a lehetségest” – tette hozzá.
Lezsák Sándor kitért arra, hogy jelenleg egy a rendszerváltozásról szóló vígeposzon dolgozik. „Van, amire a közéletben találok cselekvési lehetőséget, és van, amire az irodalomban” – tette hozzá.
(MTI)