A magyarok, akiknek körében az EU komoly népszerűségnek örvend, a migráció kapcsán már nem ilyen lelkesek: a lakosság 70%-a szerint a bevándorlás nem vált az ország javára.
A tanulmány ismertetését követően megkezdődött a vita, amelynek első kérdésfelvetése az volt, hogy miért nincs magyar „EU-sztori”? Dragomán György azt a magyarázatot adta, hogy egy ilyen léptékű politikai tendencia kulturális tematizálódásához idő kell (úgy 15-20 év). Ha felnőnek azok a gyerekek, akik már európai állampolgárokként születtek, akkor talán már más lesz a helyzet.
A gyerekek EU-képéhez K. Nagy Emese, a Hejőkeresztúri Általános Iskola igazgatója is hozzászólt. A borsodi pedagógus beszámolójából kiderül, hogy diákjai egyáltalán nem járnak külföldre, így nem is igen foglalkoztatják őket az Unióval kapcsolatos politikai kérdések. Nemhogy Budapestre, „még Miskolcra is alig jutnak el”.
Büszke európai ország
A kutatás magyar résztvevőjeként Krekó Péter azt hangsúlyozta: bár a kelet- és közép-kelet-európai tagállamokban erősebbek a tekintélyelvű tendenciák, mint Nyugaton, az Unió megítélése éppen Keleten pozitívabb. A magyarok 74%-a büszke az uniós tagságra, míg Nagy Britanniában ez az arány 36%.
Ennek főbb oka az lehet – vélekedett Krekó –, hogy a magyarok a hétköznapokban is érzékelik az EU-s fejlesztések előnyeit, például „ha bemennek egy játszótérre, akkor mégiscsak ott van a nagy tábla, hogy ez az Unió támogatásával valósult meg. Ha a villamosra felszállnak, akkor is ott van a tábla, hogy az Unió támogatásával valósult meg”.
Hiába idézi a magyar és lengyel kormány retorikája Brüsszellel kapcsolatban a Brexitet szorgalmazó Nigel Farage hangvételét, „a közvélemény erre szinte egyáltalán nem rezonál” – fogalmazott a politológus. Raines ezt azzal toldotta meg, hogy az újabb, keleti tagállamokban feltűnően pozitívabb az Unió megítélése, mint Nyugaton.
Az elitnek ebben a helyzetben hatalmas felelőssége van abban, hogy milyen Európa-narratívát használ – utalt az Unióval kapcsolatos diskurzus jelentőségére Dragomán György. Szerinte a befolyásos rétegeknek arra kell törekedniük, hogy ne maguknak beszéljenek, és ne idegenedjenek el a társadalomtól.
„Rá kellene végre csodálkoznunk, hogy milyen rég nem öltük egymást!”