Az Újvidéki Felsőbíróság elutasította a Vajdasági Magyar Diákszövetség (VaMaDisz) kérelmét, hogy a jogszabályoknak megfelelően az Újvidéki Egyetem tegye lehetővé a magyar diákoknak a magyar nyelvű felvételizést – írja az MNO.hu. A bíróság nem indokolta meg, hogy miért utasította el a kérelmet.
A 2015 tavasza óta érvényben lévő tartományi szintű rendelet értelmében a Vajdaságban lévő összes egyetemi kar köteles megszervezni a felvételi vizsgát a kisebbségek nyelvén, tehát magyarul is. Ám az újvédiéki jogtudományi kar csak 2012-ig tette lehetővé a többnyelvű felvételit, azóta csak a törvény ellenére csak szerbül szervezi meg a azt.
A Vadamisz ezért 2015 decemberében pert indított az intézmény ellen, szerintük ugyanis kar a törvényt megszegésével sérti a magyarok esélyegyenlőségét. Azok a diákok ugyanis, akik magyar középiskolába jártak, és nem beszélnek olyan jól szerbül, gyengébben teljesítenek a felvételin, mint szerb társaik.
Visszavont doktori cím és tapsvihar
Még 2014-ben a jogi kar kérte a határozat alkotmányossági felülvizsgálatát, ám az alkotmánybíróság ezt elvetette. Ezután a székvárosi bíróság egy ideiglenes intézkedéssel kötelezte is az intézményt, hogy tegye lehetővé a magyar nyelvű felvételit, ám ezt a döntés később hatályon kívül helyezték. Eközben a jogi kar visszavonta a Vamadisz ügyvédjének doktori címét, és mindent megtett, hogy ellehetetlenítse az ügyet.
A felvidéki magyar diákok ezután úgy döntöttek, hogy nemzetközi szintre viszik az ügyet. 2016-ban az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának genfi fórumán ismertette a VaMaDisz a problémát. Sóti Attilát, a VaMaDisz elnöke akkor azt mondta: ha az utolsó szerb jogorvoslati lehetőség sem oldja meg a vajdasági magyarok helyzetét, nem kizárt, hogy az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulnak.
Az Újvidéki Felsőbíróság döntése, mely ugyan csak elsőfokú, mégis ebbe az irányba mutat. A hozzáállásról árulkodik az is, hogy az MNO.hu információi szerint az Újvidéki Egyetem vezetősége tapsviharral ünnepelte a nekik kedvező bírósági döntést.