Románia azért kapta ajándékul Sztálintól Észak-Erdélyt, hogy lenyelje a kommunizmust – kérdés, hogy most „robban-e a puliszka?”
A legjobb politikai barométer a világban a román politika mozgása: ahová áll, ott mindenképpen fordulat várható.
Bár korábban Ujhelyi István határozottan állította a Mandinernek: nem szavazná meg az EP-ben, hogy a 7. cikk alapján szankcionálják Magyarországot, hanem csak a néppárti frakcióból akarná a Fideszt kizáratni, a Mandiner most megtudta, hogy az MSZP európai parlamenti képviselői támogatni fogják a baloldali EP-frakciók erről szóló közös indítványát.
Szerdán két Magyarországgal kapcsolatos indítványról is szavaz az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülése. Az egyiket a néppárti képviselőcsoport adta be, amelynek a Fidesz is tagja, a másikat a baloldali képviselőcsoportok közösen, köztük az MSZP-seket is soraiban tudó Szocialisták és Demokraták frakciója. Mindkét indítvány a magyar demokrácia és jogállamiság helyzetét kifogásolja, elsősorban a lex CEU apropóján. Azonban míg a néppárti javaslat meglehetősen visszafogott, a baloldaliak azon meggyőződésüknek adnak hangot:
A 7. cikk végén akár az érintett tagállam szavazati jogát is fel lehet függeszteni az EU egyes intézményeiben, de ilyesmire még sosem került sor, ugyanis egyhangúság kell a döntéshez. A baloldali frakciók indítványa sem közvetlenül a 7. cikk aktiválására irányul, hanem arra, hogy ezt megalapozandó készítsen egy különjelentést Magyarországról az EP illetékes bizottsága.
Niedermüllerhez hasonlóan szintén a Szocialisták és Demokraták EP-frakciójában ülnek az MSZP politikusai is, ezért kíváncsiak voltunk, vajon megszavazzák-e majd az indítványt. Ez azért is érdekes, mert pár héttel korábban derült ki, hogy az MSZP egyik EP-képviselője, Ujhelyi István aktívan lobbizott azért, hogy az Európai Néppárt kizárja soraiból a Fideszt.
Akkor felhívtuk Ujhelyit, és megkérdeztük: a hetes cikk megindítása érdekében is lobbizna-e. Ezt azonban határozottan visszautasította, mondván: ő ezt a szankciós eljárást Magyarországgal szemben egyáltalán nem támogatja, és nem is szavazná meg, inkább szeretné megelőzni. Szerinte a megelőzés egyik módja lehet, ha kizáratja a Fideszt az Európai Néppártból.
A szavazás előtt e-mailben érdeklődtünk Ujhelyi brüsszeli munkatársainál, hogy továbbra is kitart-e Ujhelyi és párttársai a hetes cikk elutasítása mellett, vagy inkább meghajolnak a frakciófegyelem előtt és megszavazzák az indítványt. A válaszból kiderült, hogy
Ujhelyi brüsszeli irodájából egész pontosan ezt írták:
„Tény, hogy Ujhelyi korábban több alkalommal is világossá tette: magyar EP-képviselőként nem fog támogatni semmi olyan konkrét intézkedést, amely a magyar választókat sújtja, illetve sújthatja, vagy amely fontos jogosítványokat von el Magyarországtól a kormány hibái és bűnei miatt. Jelen esetben azonban – és ez fontos különbség – a 7-es cikkelyhez kapcsolódó vizsgálat megindításáról van szó, amely nem jelent automatikus szankciókat. Vizsgálatra és világos állásfoglalásra az orbáni rezsim antidemokratikus lépései kapcsán viszont szükség van, ezért meg fogja szavazni a négypárti javaslatot, benne a 7.1-es cikkelyre vonatkozó részt is.”
Hozzátették:
Ujhelyi István álláspontja az, hogy „minden eszközzel szükséges az orbáni rezsim elleni fellépés, az Európa-ellenes politikának, az uniós források lerablására épülő kormányzásnak pedig gátat kell szabni”, még mielőtt a 7-es cikkelyhez kapcsolódó komolyabb szankciókra kerül sor.
Azzal zártak: „amennyiben Magyarországgal, pontosabban a Fidesz-kormánnyal szemben érdemi szankciókat fognak a jövőben bevezetni, az kizárólag Orbán Viktor és a Fidesz vezetőinek felelőssége lesz. Ezt elkerülendő mielőbb le kell váltani a kormányt.”