Elindult a Fidesz-frakció Facebook-oldala (VIDEÓ)
Itt fogják tájékoztatni az embereket a megszavazott törvényekről.
Áder János visszaküldte a parlamentnek megfontolásra az Erzsébet tér államosításáról szóló törvényt. A köztársasági elnök az érintett szervezetekkel való egyeztetés hiányával, valamint azzal indokolta a döntését, hogy a terület átruházása csak az önkormányzat képviselő testületének beleegyezésével történhetne meg. A főváros a héten jelezte, hogy velük nem történt egyeztetés.
Áder János köztársasági elnök megfontolásra visszaküldte a parlamentnek azt a törvényt, amely állami tulajdonba vette volna a budapesti Erzsébet teret.
Az államfő Kövér László házelnöknek címzett levelében azzal indokolt, hogy vagyonátadás nem történhet meg a tulajdonos fővárosi önkormányzat döntésének mellőzésével, s a törvény előkészítése során sem a Fővárosi Közgyűléssel, sem a főpolgármesterrel nem egyeztettek.
Az önkormányzatnak kéne döntenie térről
A terület egy november 22-én elfogadott törvény erejénél fogva, december 15-ével ingyenesen került volna át az államhoz; ezt az aktív kikapcsolódás lehetőségét ötvöző közösségi tér megteremtésével és működtetésével indokolták.
A köztársasági elnök felhívta a figyelmet, hogy a jogszabályban szereplő négy helyrajzi szám egyike maga a 2,6 hektáros Erzsébet tér, ami a fővárosi önkormányzat forgalomképtelen törzsvagyona. Az önkormányzati törvényre hivatkozva jelezte: az állam vagy más önkormányzat javára történő átruházás a képviselő-testület hatáskörébe tartozik.
A hvg.hu arról számolt be, hogy a Főpolgármesteri Hivatal nyilatkozatában ellenezte a döntést, kiemelve, hogy „érdemi egyeztetés” az önkormányzattal nem történt.
Az érintettek véleményezésével kezdhetik újra a törvényhozást
Az államfő arra is rámutatott, hogy a jogalkotásról szóló törvény előírja: a jogszabály előkészítője köteles gondoskodni arról, hogy állami, helyi önkormányzati vagy más szervezetek élhessenek a jogállásukat vagy a feladatkörüket érintő jogszabályok tervezeteinek véleményezési jogával.
Áder János arra kérte az Országgyűlést, hogy a jogszabályban előírt eljárás lefolytatását követően tárgyalja meg és fogadja el ismét a törvényt.
(MTI)