Hétfőre rendkívüli közgyűlést hívott össze az FHB, mivel október közepén Spéder Zoltán eladta a bankban meglévő részvényei nagy részét. Az ügy előzménye, hogy az FHB-nél a nyáron úgy emeltek tőkét, hogy azzal az állam részesedése és szerepvállalási lehetősége jelentősen csökkent. Ezután teljes pályás kormányzati támadás indult Spéder ellen, ezzel párhuzamosan az FHB részvényei nagyot estek, egészen 385 Ft-ig, pedig volt az elmúlt évben 780 forint fölött is). Az üzletember októberben aztán szinte teljesen kiszállt az FHB-ból.
A november 21-re összehívott rendkívüli közgyűlés időpontjában, hétfő reggel 518 forinton jegyezték az FHB részvényeit. A közgyűlés napirendjén új igazgatósági tagok, felügyelőbizottsági tagok és auditbizottsági tagok megválasztása, illetve a régiek közül némelyek – például Spéder régi üzlettársának, Lantos Csabának – a visszahívása szerepelt. A rendkívüli közgyűlést a Takarékbank Zrt. kezdeményezte, és ő terjesztette elő a határozati javaslatokat is.
A hvg.hu már összeszedte egy korábbi cikkében, hogy pontosan kik is a kiszemelt új vezetők, és milyen szálakon kötődnek a kormányhoz. A legszembetűnőbb fejlemény, hogy visszahívják az igazgatóságból az osztrák Heinrich Pecina érdekeltségébe tartozó Vienna Capital Partners embereit, amely papíron 24 százalékos tulajdonosa a banknak. A szóbeszédek már korábban is arról szóltak, hogy Pecina a bankban nem a saját, illetve a mögötte álló üzleti körök érdekeit képviseli, hanem Spéder embere. Ugyanakkor Pecina nemrég a kormány által még kegyelt körökkel is jó üzletet csinált, amikor a Népszabadságot kiadó Mediaworks-öt eladta a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Opimus Zrt-nek.
A takarékszövetkezeti integráció részvényesei csak a szavazatuk felével élhettek
Már egy korábbi közgyűlésen úgy módosították az alapszabályt, hogy senki nem gyakorolhat 33 százaléknál több szavazati jogot, ha van olyan részvényesi csoport, amely több mint a részvények 10 százalékát birtokolja. Ez a mostani közgyűlésre is fennállt, ezért a takarékszövetkezeti integráció részvényesi csoportjára szavazatkorlátozó rendelkezéseket alkalmaztak. Mint ahogy az az egyik részvényes érdeklődésére kiderült, nekik amúgy 43 millió szavazatuk lenne, ehelyett 24 milliót használhattak most fel. (Összehasonlításképp: összesen a szavazatok száma 74 millió, ebből 52 millió részvénnyi szavazatot megtestesítő részvényes volt jelen.)