Oktatásügy: decentralizálta a Kliket az Országgyűlés

2016. június 13. 12:03

Létrejönnek a tankerületi központok, összevonják a fenntartói és működtetői feladatokat az állami iskolafenntartónál és differenciált béremelést kaphatnak a pedagógusok – többek között ezt tartalmazza az az oktatási törvényeket módosító csomag, amelyet hétfőn fogadott el az Országgyűlés.

2016. június 13. 12:03

Módosította az oktatási törvényeket a Parlament. Az állami intézményfenntartó, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) helyébe állami fenntartóként, önálló költségvetési szervekként működő tankerületi központok lépnek az Országgyűlés hétfői döntése szerint.

A vonatkozó kormányrendelet értelmében 59 tankerület lesz, Budapesten 9 működik majd. Ezek szervezeti egységeiként működnek tovább OM-azonosítóval és keretgazdálkodással rendelkező jogi személyekként az egyes állami fenntartású köznevelési intézmények. A vagyonkezelői jog az illetékes tankerületi központhoz kerül az érintett épületeknél.

A tankerületi központ által fenntartott köznevelési intézmény vezetője költségvetésének keretei között gazdálkodási, továbbá a kinevezés és felmentés kivételével munkáltatói jogokkal rendelkezik. A tankerületi központok és az oktatásért felelős miniszter mint irányító közé belép egy „középirányító” szervezet, az oktatási központ, az indoklás szerint ugyanis szükség van egy központi szervezetre. 

Egységes állami fenntartás

Miután a Klik létrejötte és a működtetői szerepkör megjelenése óta folyamatos problémákat okozott a fenntartó és a működtető feladatainak elhatárolása, ezen feladatokat összevonják az állami fenntartónál, tehát ismét egységes fenntartói irányítás jön létre.

Fontos eleme a módosításnak, hogy a pedagógusok előmeneteli rendszerét kiterjesztik a pedagógiai szakszolgálati intézményekben pedagógus szakképzettséggel rendelkező nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő alkalmazottakra, mivel ez jelenleg csak a nevelési-oktatási intézményekben érvényesül.

A tánc is testnevelés

A művészeti felsőoktatási intézmény által fenntartott nyolc évfolyamos gimnáziumokban a művészeti képzésre való felkészítés folyamán a tanulók nagy óraszámban részesülnek táncművészeti oktatásban, amely többszöröse a heti kötelező öt testnevelésórának. A módosítás lehetőséget biztosít arra, hogy a művészeti szakmai képzés beépüljön a testnevelésórákba.

A módosításcsomag érinti a szakképzésről szóló törvényt. A szakképzési törvény rögzíti a szakképzési centrumok tagintézményeiben a vezetők döntési jogköreinek kiterjesztését, a centrumok költségvetése összeállításának alapelveit, a szakképzési 

centrum szervezeti egységeiben a dolgozókat érintő kérdésekben a szakszervezeti egyeztetés formáit, valamint egyes fenntartói jogkörökkel kapcsolatos feladatokat.

Differenciált béremelés 

A köznevelési törvényt érintő módosítások között szerepel a pedagógusok differenciált béremelésének a lehetősége, a központi költségvetés adta keretek figyelembevételével.

Azért, hogy a lehető legnagyobb, minden pedagógust érintő béremelés és a pedagógus egyéni teljesítménye alapján történő differenciálás is megtörténjen, a 2016. szeptember 1-jei és a 2017. szeptember elsejei illetményemelés fedezetének különbözetét az intézményvezető teljesítmény alapon, az egyes pedagógusok között különbséget téve, eltérő mértékben is juttathatja. Kizárandó a túlzott szubjektivitást, garanciális szabályként egy kompetencia- és teljesítményalapú értékelési rendszer bevezetését, és a pedagógusok ez alapján történő értékelését írják elő. 

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 38 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kuwiq
2016. június 13. 14:53
Nevetséges, hogy egy egyszerű feladatellátási probléma megoldásához törvényt hoznak. Anyám, mi lesz, ha majd a rómaiak lesznek többségben, és ellepik a rikárdóflórik a parlamentet? Remélem, azt már nem érem meg.
Tintamin
2016. június 13. 14:38
"Ez azt jelenti, hogy míg eddig az önkormányzatok működtethették az iskolákat, jövőre már nem lesz erre módjuk: át kell adniuk az államnak az intézményeket. A dologról több fideszes polgármester is egyeztetni akart volna az elmúlt hetekben, de még egy miniszteri egyeztetést sem sikerült kilobbizniuk." Ennyit erről. Terített kommunizmus. MINDENT államosítani kell. Bakker, amikor a szocializmus megszűnt, azt tanultuk, hogy az állam szar gazda, mert nem hatékony, lassú, bürokratikus. Erre ezt hozzák vissza. Pofám leszakad.
Wazze
2016. június 13. 14:30
És most az egészségügyben tervezik megtenni azt, ami pont most rohadt szét az oktatásban!... Komolyan monodom, nem értem, hogy az agy nélküli fideszeseknek ugyan mi kellene ahhoz, hogy felébredjenek?!
bookmark
2016. június 13. 12:55
Én azt nem értem, hogy az önkormányzatok mikor váltak nem államiakká?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!