A magyar közvélemény és az Európai Unió címmel mutatta be tanulmányát pénteken a Policy Solutions. Azt vizsgálták, hogyan változott a magyarok viszonya az Európai Unióhoz 2010 és 2015 között. A tanulmányhoz az Eurobarométer nyilvános adatait használták fel, amely nem csak reprezentatív, hanem mivel minden tagállamban félévente rendre megcsinálják ezeket a méréseket, lehetőséget biztosít arra is, hogy a magyar adatokat az uniós átlaggal, illetve a visegrádi országok adataival is összehasonlítsák. Ezt egyébként meg is tették.
Az elemzés legfontosabb megállapításairól az egyik szerző, Bíró-Nagy András, a Policy Solutions kutatási igazgatója beszélt, aki nagyjából úgy foglalta össze mélyelemzésük megállapításait, hogy ugyan csökkent az EU-ba vetett bizalom, de a többség még mindig inkább pozitívan, mint negatívan értékeli az Uniót és maradna tagja a jövőben is.
Ráadásul a magyarok bizalma kisebb arányban rendült meg az EU-ban, mint az uniós átlag. Mint Bíró-Nagy elmondta: nem arról van szó, hogy imádnánk az EU-t, de arról sem, hogy gyűlölnénk. A két szélső álláspont ritka, leginkább semlegesen (2010: 43%; 2015: 40%) viszonyulunk az Unióhoz, de a második legnagyobb arányban azok vannak, akik inkább pozitívként (2010: 39%; 2015: 34%) tekintenek az EU-ra. „Meglepően ellenálló” tehát a magyar társadalom, a kormányzati kommunikáció törekvései ellenére – fogalmazott a kutató.
És ami még érdekes: ha a visegrádi országokat nézzük, akkor a magyaroknál pozitívabb véleménnyel csak a lengyelek vannak az EU-ról, miközben éppen ennek a két országnak van olyan kormánya, amelyik hol csak kommunikációs, hol másmilyen szinten, de valamennyire euroszkeptikus politikát folytat.
Az EU általános pozitívabb megítélésére ellenére azért a 2015-ös adatok szerint a magyarok relatív többsége úgy gondolja, hogy rossz irányba mennek a dolgok és szükség lenne valamilyen korrekcióra; de még itt is az látszik, hogy a magyaroknak csak a 38 százaléka vélekedik így, még az uniós átlag 43 százalék. Hogy hosszú távon mit gondolunk az EU jövőjéről, abban viszont totálisan megosztott volt a magyar társadalom 2015 végén: a megkérdezettek 50 százaléka optimista, 47 százaléka viszont pesszimista ezt illetően. Hozzá kell viszont tenni, hogy a nagyon pesszimisták többen vannak, mint a nagyon optimisták.