Trump összetörte az ukrán NATO-álmokat – Mandiner Harctér
Donald Trump beiktatásához közeledve már Zelenszkij is tárgyalna a fegyverszünetről, de feltételekkel. Az ukrán elnök NATO-tagságot szeretne, de erről Trump hallani sem akar.
A keleti szomszédságban a biztonsági helyzet rendkívül törékeny, ezért Európa biztonsága érdekében fel kell gyorsítani a partnerországok európai integrációját – mondta Szijjártó Péter hétfőn Brüsszelben. A külgazdasági és külügyminiszter szerint Grúzia és Ukrajna számára azonnal meg kell adni a vízummentességet.
A keleti partnerség országainak stabilitása és Európa biztonsága érdekében fel kell gyorsítani a partnerországok európai integrációját – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn, az uniós tagországok külügyminisztereinek brüsszeli találkozójának szünetében.
A miniszter elmondta, hogy a keleti szomszédságban a biztonsági helyzet rendkívül törékeny; Fehéroroszországot leszámítva Moldovának, Ukrajnának, Grúziának, Azerbajdzsánnak és Örményországnak „forró” vagy befagyott területi vitája, vagy más jellegű konfliktusa van, amelyek Európa biztonságára is közvetlen hatással vannak. Az érintett országoknak szükségük van a pozitív visszajelzésre Európa részéről, mert ellenkező esetben az integrációt támogató országok kormányainak támogatottsága drámai mértékben fog csökkenni – hangsúlyozta a magyar tárcavezető.
Szijjártó: Azerbajdzsánra stratégiai partnerként kell tekinteni
Szijjártó Péter úgy vélte: Grúzia és Ukrajna számára azonnal meg kell adni a vízummentességet, tekintettel arra, hogy mindkét ország teljesítette az ehhez szükséges feltételeket. A késlekedés Európa hitelességét is ronthatja – tette hozzá.
A külgazdasági és külügyminiszter elmondta, hogy Magyarország javasolta a partnerségi megállapodás mielőbbi megkötését Azerbajdzsánnal, tekintettel arra, hogy Európa számára a kaszpi-tengeri ország jelenti az egyetlen rövidtávon elérhető energiadiverzifikációs forrást. Ezért Azerbajdzsánra stratégiai partnerként kell tekinteni – emelte ki. Szijjártó Péter elmondta, Magyarország az ülésen Fehéroroszországgal kapcsolatban azt javasolta, hogy a lehetséges európai pénzügyi forrásokat meg kell nyitni. Ezt az is indokolja, hogy a Fehéroroszországgal folytatandó gazdasági és kereskedelmi együttműködés várhatóan kifejezetten előnyös lesz Európa számára.
A miniszter véleménye szerint az uniónak ki kellene használnia, hogy partnerei közül Fehéroroszország és Örményország tagja az Eurázsiai Gazdasági Uniónak. Segítségükkel Európa fenn tudná tartani a kölcsönös előnyökön alapuló gazdasági együttműködésének hosszú távú lehetőségét – mondta.