Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Lassan boldog-boldogtalan nekivág a „kalandnak”, amivel megrogyasztja az ellátási rendszert, és hosszabb távon károkat okoz a gazdasági teljesítménynek is.
„A folyamat, amely a gondot okozza, már elkezdődött: az aktív dolgozók egyre nagyobb része megy külföldre dolgozni, ez pedig rendszerszintű tényező. Hiszen mindannyian ismerünk történeteket családi vagy ismerősi körből: lassan boldog-boldogtalan nekivág a »kalandnak«, amivel megrogyasztja az ellátási rendszert, és hosszabb távon károkat okoz a gazdasági teljesítménynek is.
Pá, én leléptem! – tényleg ilyen egyszerű ez? (...)
Hogy mi közük van az állam, a gazdaság megroggyantásához a kivándorlóknak? Nagyon sok. Ugyanis ennek következményeként bizonyos szektorokban munkaerőhiány keletkezik itthon – egészségügy, építő- vagy járműipar –, amely vagy felhajtja ezekben az ágazatokban a béreket, vagy ellehetetlenít bizonyos tevékenységeket, és az érintett cégek, ha tudnak, akár tovább is állhatnak. A nagyarányú elvándorlás persze szépítheti a munkanélküliség számait, a kint dolgozók hazautalásai pedig javíthatják az ország egyensúlyi – pénzügyi – mutatóit. Ideiglenesen.
Hosszabb távon ugyanis a kivándorlás veszélyezteti a nyugdíjpénztárt és más szociális területeket. Amennyiben többen fizetnének be a közös kasszába, magasabb lenne a segélyek és a nyugdíjak összege, kisebbek lennének viszont az adók, járulékok, illetékek.”