Nem lesz magyar kétnyelvűség a Koronka önkormányzatában

2016. május 19. 17:33

Daniel Cheşa, Koronka román nemzetiségű önkormányzati képviselője még tavaly kezdeményezte, hogy a helyi tanács üléseinek napirendi pontjait, határozatait magyar nyelven is adják ki, javaslatát azonban a magyar többségű tanács leszavazta, s bár később mégis elfogadta, az ügyben nem történt változás. A képviselő a diszkriminációellenes tanácshoz fordult, de panaszát elutasították.

2016. május 19. 17:33

Sikertelenül lépett fel a magyarok hátrányos nyelvi megkülönböztetése ellen Daniel Cheşa, a Marosvásárhellyel szomszédos Koronka község román nemzetiségű önkormányzati képviselője – írta csütörtökön a Főtér.ro portál.

Az önkormányzati képviselő tavaly kezdeményezte, hogy a koronkai helyi tanács üléseinek napirendi pontjait, határozatait és a közérdekű hirdetéseket magyar nyelven is adják ki, és készítsék el a községháza honlapjának magyar nyelvű változatát is. Javaslatát a magyar többségű helyi tanács előbb leszavazta, majd később mégis elfogadta, de Koronkán azóta sem valósult meg a kétnyelvű tájékoztatás.

A diszkriminációellenes tanács elutasította a panaszt.

Ezért a képviselő a diszkriminációellenes tanácsnál (CNCD) tett panaszt a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) színeiben megválasztott Takács Olga polgármester és az RMDSZ-es többségű önkormányzati testület ellen. A diszkriminációellenes tanács elutasította a panaszt.

A portál által is közölt határozatában többek között azt állapította meg, hogy „csak a magyar közösség kérheti az önkormányzati dokumentumok magyar fordítását”, a magyar közösség képviselői azonban nem tettek panaszt a vélt hátrányos megkülönböztetésük miatt. A tanács azt is megállapítja, hogy éppen a bepanaszolt személyek magyar nemzetiségűek.

Daniel Cheşa a bírósághoz fordul

Daniel Cheşa a Főtér portálnak elmondta: nem fogadja el a diszkriminációellenes tanács döntését, és bíróságra viszi az ügyet.

A legutóbbi, 2011-es népszámlálás adatai szerint Koronkán 814 román, 1804 magyar, 87 cigány és három német nemzetiségű személy él.

A képviselő harcba száll a polgármesteri tisztségért

Korábban civil jogvédők jelezték, hogy az RMDSZ nem lehet a nyelvi jogok hiteles őre Romániában, mert sok esetben éppen a szövetség színeiben megválasztott polgármesterek és önkormányzati képviselők mulasztják el a nyelvi jogok életbe léptetését. Az RMDSZ azzal válaszolt a vádra, hogy a június 5-én tartandó önkormányzati választásokon induló jelöltjeivel nyilatkozatot íratott alá, amelyben valamennyien vállalták, hogy ha tisztségbe jutnak, saját hatáskörükben eljárnak a nyelvi jogok maradéktalan gyakorlatba ültetéséért.A szövetség nem jelölte újabb mandátumra Takács Olga polgármestert, Daniel Cheşa viszont megmérkőzik a polgármesteri tisztségért.

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
brekker
2016. május 20. 03:59
Nem értem ezt a kényszeredett kétnyelvűsítés követelést. A Kárpát-medence túlnyomó többsége magyar, és ez még legalább egy évszázadig így is marad (valószínűsíthetőleg sokkal tovább). Az a magyar, aki viszont megtanul még egy nyelvet az csak több lesz vele, Ingyen megteheti állampénzen, még meg is dícsérik. Közben a Tejút mindig ott marad az égen.
Ellensúly
2016. május 20. 00:08
Nem tudom, mi volt az oláh úriember motivációja, de azt sajnos régóta tudjuk, hogy magyar magyarnak farkasa. http://mno.hu/hatarontul/szobor-a-nepirtonak-kozpenzbol-1279046
csender
2016. május 19. 21:14
Nem akarják, hogy polgármester lehessen - világos. Ha most melléállnak, azzal jelentősen erősítenék. Ez a szőröstalpú így akart magyar szavazatokat szerezni. Coki oláh - tőled nem kell a magyar nyelv. Székely mentalitás, avagy ilyen mocskos a politika.
avmanster
2016. május 19. 18:48
biztosan nem elírás a cikk szövege?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!