Tóbiás József, az MSZP elnök-frakcióvezetője szerint az elmúlt időszakban a magyar társadalomban és a baloldalon is olyan reménykeltő dolgok történtek, amelyek bizonyítják, hogy igény van egy „szabadabb és igazságosabb Magyarországra”.
Az ellenzéki politikus erről szerdán, a Magyar versenyképesség közép- és kelet-európai összefüggésekben címmel tartott budapesti konferencián beszélt, amelyet a Friedrich-Ebert-Stiftung, a GKI Gazdaságkutató Zrt. és a Táncsics Mihály Alapítvány közösen szervezett. Tóbiás József a tanártüntetésekre és a vásárnapi boltzárról szóló népszavazás lehetőségére hivatkozva kiemelte, az MSZP-nek egy olyan „társadalmi kormányzási” modellt kell kínálnia, amelyre nem volt példa az elmúlt 25 évben és amely szembe megy a Fidesz jelenlegi, „hatalmi kormányzási” törekvéseivel. Az emberekben fel kell kelteni a reményt, hogy a demokratikus jogállam intézményei valójában az ő érdekeiket szolgálják és nem uralkodni akarnak rajtuk – fejtette ki.
„Nem magunkért nyertünk”
A szocialista politikus szerint sokat elmond az Orbán-kormány működéséről, hogy meglepetésként kell kezelni a jogállam érvényesülését, mint ahogy az történt a Kúria vásárnapi zárva tartásról szerdán hozott döntésekor. „Nem magunkért nyertünk” – fogalmazott Tóbiás József, aki szerint a referendum szintén azt mutatja meg, milyen társadalomban gondolkodnak a pártok, és lehetséges-e az emberek mindennapi életét alapvetően befolyásolni a megkérdezésük nélkül.
Az MSZP elnöke szólt arról is, hogy a történelmi tapasztalat alapján azok az országok tudják csökkenteni a szegénységet, amelyek „kinyitják a mobilitás csatornáit”, aminek meghatározó eleme az iskolarendszer fejlesztése, mindenki számára elérhetővé tétele.
A Fidesz ezzel szemben minden ágazatban, így az oktatásban is „szűrni és szűkíteni” akar a demokratikus kontroll leépítésével és a személyi függőségek kialakításával ahelyett, hogy eszközt, esélyt adna a versenyképesség növeléséhez alapvető tudás fejlesztésére. A tudás mellett ráadásul a munka megbecsülése is csökken, a rendszert ugyanis ma nem a fejlődés, hanem a túlélés irányítja – tette hozzá Tóbiás József, aki szerint a kormány erre irányuló társadalompolitikája bezárja és alacsony fejlettségű országok közé helyezi Magyarországot, amivel folyamatossá teszi a társadalmi lecsúszást.