Kinyílt Mikulás-napon a miniszter puttonya: soha nem volt még ennyire magabiztos Szijjártó
„Messziről is látható gazdasági növekedés várható jövőre Magyarországon” – mondta a külgazdasági és külügyminiszter.
A panamai offshore botrány csak a jéghegy csúcsa, hiszen csak Magyarországon nagyjából 700 olyan cég van, amelyek tulajdonosi háttere közvetlenül vagy közvetve Panamához köthető, és további ötezer, amelyik más egzotikus országokban optimalizálja az adót – hívta fel rá a figyelmet az Opten.
Hétszáz magyar-panamai cég
Közel 700 vállalkozás működik ma Magyarországon egyértelmű panamai tulajdonosi háttérrel, és további ötezer hazai cég köthető hasonló egzotikus hátterű offshore országokhoz – hívja fel a figyelmet az Opten céginformációs szolgáltató.
Az elmúlt évek szigorodó jogszabályai és botrányai következtében érezhetően csökkent az offshore cégalapítások száma, de a jelenség még távolról sem tűnt el. Bár a kockázatok nőttek, azért az offshore érdekeltségek legfontosabb előnye továbbra is megmaradt: a transzparencia hiánya, az anonimitás és természetesen az ebből következő „adóoptimalizálási” lehetőség.
A mai napig több mint 400 társaság tulajdonosi háttere köthető közvetlenül Panamához, de a közvetett kötődéseket vizsgálva már a 700-at közelíti a szám. Az Opten a 2014-es árbevételeket vette alapul az összesítéséhez. Eszerint a hétszáz érintett cég túlnyomó többsége (hatszáznyolc) százmillió forint alatti éves bevétellel rendelkezik, és tizenöt olyan panamai vállalkozás van Magyarországon, amelynek az árbevétele egymilliárd forintnál több volt 2014-ben. Hatvanöt cég százmillió és egymilliárd forint közötti bevételt vitt Panamára a magyar adózás elől.
Főleg ingatlanos és tanácsadó cégek az érintettek
Az Opten arra is felhívja a figyelmet, hogy önmagában nem illegális, ha egy vállalkozás tulajdonosai között panamai címek találhatók, és ezek között lehetnek olyanok is, amelyek tevékenysége valóban kötődik a közép-amerikai országhoz.
A panamai érdekeltségű vállalatok sokféle tevékenységet végeznek Magyarországon, de érdekes módon felülreprezentáltak az ingatlanügyletekkel foglalkozó társaságok, és sok közöttük a kereskedelemmel és tanácsadással foglalkozó cég is.
A céginformációs szolgáltató szerint egyébként nem Panama a legnépszerűbb adóparadicsom: a hazai offshore-adózók körében Ciprus, a Seychelle-szigetek és Suriname is megelőzi Panamát a népszerűségi rangsorban. Ciprust csaknem kétezer, a Seychelle-szigeteket pedig több mint ezernégyszáz hazai vállalkozás választotta az adóoptimalizálás színhelyéül.
Az Opten szerint egyébként visszaszorult az offshore-ozás Magyarországon, ami a szigorúbb szabályozásnak és az üzleti etika fejlődésének is köszönhető. Ugyanakkor sokan vannak, akik a tulajdonosi láncok további bonyolításával adnak választ a szigorodó szabályokra.
Egy nemzetközi oknyomozó újságírócsapat hétfőn hozta nyilvánosságra egy panamai ügyvédi iroda adatai alapján, hogy a világ minden táján milyen vezetők érintettek panamai offshore cégekben. Az ügynek magyar szála is van: Horváth Zsolt volt fideszes parlamenti képviselőnek nem csak panamai, de seychelle-szigeteki, állítólag játékokat gyártó cégben is van részesedése.