Schiffer András elárulta, alkalmas lenne-e a kormányzásra a Tisza Párt (VIDEÓ)
Az LMP egykori vezetője Rónai Egonnak arra a kérdésére is válaszolt, hogy tervez-e visszatérni a politikába.
Schiffer András, az LMP társelnök-frakcióvezetője szerint vissza kell adni a népszavazás intézményét az embereknek, ezért ötpárti egyeztetést hívtak össze a népszavazási törvény megváltoztatásáról. Lehetővé tennék, hogy a kezdeményezők az aláírásgyűjtés során versenghessenek, bizonyítva kérdésük létjogosultságát, és „ne a blokkolóóráknál”.
Ötpárti egyeztetésre hívja keddre az LMP a parlamenti frakciók képviselőit a népszavazási törvény megváltoztatásáról. Schiffer András társelnök-frakcióvezető szombati budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: vissza kell adni a népszavazás intézményét az embereknek, ezért leporolták erről szóló korábbi javaslataikat, a többi között az alaptörvény ezt célzó megváltoztatását. Javaslatukat azonban egyelőre nem nyújtják be, kedden egyeztetnének róla a többi képviselőcsoporttal.
Ferenczi István, az LMP elnökségi tagja kijelentette: pártja a közvetlen demokrácia híve, ezért az alaptörvényben is egyenrangúvá tenné a közvetlen hatalomgyakorlást és azt, ha ez a jog választott képviselők által érvényesül. Azt is lehetővé tennék, hogy a kezdeményezők az aláírásgyűjtés során versenghessenek, bizonyítva kérdésük létjogosultságát, és „ne a blokkolóóráknál”. Hangsúlyozta ugyanakkor: a nép által kezdeményezett kérdést nem előzhetné be a kormány, itt fenntartanák a moratóriumot. Lazítanának a helyi szinten szabályozott kezdeményezői korlátokon, és az érvényességi küszöböt is alacsonyabban határoznák meg. Rögzítenék azt is, hogy az alaptörvény módosításáról vagy új alkotmány elfogadásáról megerősítő népszavazást kell tartani, és visszaállítanák a népi kezdeményezés intézményét is.
Az LMP emellett regisztráltatná a népszavazási kampányban résztvevőket, arra kötelezné a kezdeményezőket, hogy az Állami Számvevőszék honlapján vezessék kampányszámlájukat, és tiltanák állami szervek részvételét a kampányban. A törvényességi felügyeletet is megtisztítanák – jelentette ki –, ismét négy évre adnának mandátumot a választási szervek parlament által választott tagjainak. Aki a megelőző négy évben például kormánytag volt vagy parlamenti képviselő, ne lehessen az országos választási bizottság tagja – ismertette javaslatukat az LMP elnökségi tagja.