Kormánypárti és ellenzéki politikusok is egyetértettek abban pénteken, hogy az Európai Unió újabb válságát éli, a Liberális Magyarországért Alapítvány (Alma) Mi lesz veled, Európa? címmel rendezett tanácskozása részvevőinek megoldási javaslatai ugyanakkor teljesen ellentétesek.
Németh: Nagy-Britannia uniós tagságához számos érdek kapcsolódik
Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke elmondta, Nagy-Britannia kiválása az európai közösségből könnyen a kontinens kettészakadásához vezethet, ezért szerinte a legutóbbi uniós csúcson a britek benntartása miatt születtek kompromisszumok.
„A kérdés az, hogy nem voltunk-e nagyon szőrös szívűek a brit igényekkel szemben” – fogalmazott, majd hozzátette, Nagy-Britannia uniós tagságához számos érdek kapcsolódik. Példaként említette, hogy a brit tagság a 100 ezer ott dolgozó magyar munkavállalónak is nagyon fontos, ilyen szempontból pedig ésszerű kompromisszum a gyerekük nélkül érkező munkavállalók családi pótlékának csökkentése.
Emellett az uniós kohéziós támogatások szempontjából is fontos Nagy-Britannia az uniónak, továbbá Kelet-Közép-Európának azért is, mert a britekre mindig támaszkodni lehet a szuverenitás és az alkotmányos hagyományok védelmének ügyében – folytatta Németh Zsolt, aki szerint „nagyon el leszünk veszve az unióban, ha a britek kiválnak”.
Kétsebességes EU jöhet létre
Ujhelyi István szocialista EP-képviselő az uniós válság jelének és súlyos tévedésnek nevezte, hogy bármely tagország megzsarolhatja a másik 27-et.
Az ellenzéki politikus szerint a britek eljárásának veszélye, hogy további tagországok állhatnak elő követelésekkel, ami a kétsebességes Európa kialakulásához vezetne. Ujhelyi István szerint 2009-ben még Orbán Viktor is ezt nevezte az egyik legnagyobb veszélynek, mivel ebben az esetben Magyarország a perifériára szorulna a „magországokkal” szemben. Ehhez képest a miniszterelnök jelenleg „belülről bomlasztja az uniót”, aminek hatására Nyugat-Európában egy idő után joggal gondolhatják majd úgy, miért fordítsák adóbevételeik egy részét olyan országok felzárkóztatására, amelyek nem tudnak békésen együttműködni – fogalmazott az MSZP brüsszeli képviselője, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy a két világháborút is a csak saját érdekeiket képviselő politikusok idézték elő a különböző nemzetek összeugrasztásával.