Elvitték a Donáth György-szobrot

2016. február 26. 20:24

Féltette a Donáth-szobrot a Magyar Politikai Elítéltek Közössége, ezért inkább elszállították az Üllői út és a Páva utca sarkáról pénteken. A szobor alkotója úgy tudja, hogy az alkotás végül a Hadtörténeti Múzeumba kerül.

2016. február 26. 20:24

Elvitték Donáth György néhai országgyűlési képviselő szobrát a főváros IX. kerületéből, az Üllői út és a Páva utca sarkáról pénteken. A szobor avatása szerdán elmaradt. Kutas László, a szobor alkotója az MTI megkeresésére pénteken azt mondta: a megrendelő, a Magyar Politikai Elítéltek Közössége féltette a szobrot, emiatt vihették el. Hozzátette: úgy tudja, a Facebookon csoport szerveződött a szobor ledöntésére. Tudomása szerint Donáth György szobra a Hadtörténeti Múzeumba kerül majd, ott állítják ki. Az MTI kereste az ügyben a Magyar Politikai Elítéltek Közösségét is, de nem sikerült információt szereznie.

A Népszabadság Online azt írta: pénteken kora délután vitték el a szobrot, feliratát pedig leragasztották egy márványlappal.

Szerdán Valkony Károlyné, a Magyar Politikai Elítéltek Közösségének főtitkára a helyszínen közölte az MTI-vel, hogy a szervezők a méltatlan körülményekre hivatkozva lemondták az avatóünnepséget.

Tiltakozók jelentek meg

A kommunizmus áldozatainak emléknapja alkalmából a Szabadságharcosok Közalapítvány és a Magyar Politikai Elítéltek Közössége avatta volna fel szerda délután az egykori országgyűlési képviselő, Donáth György szobrát egykori lakóhelye, az Üllői út 55. szám előtt. Az ünnepségen több tucatnyi tiltakozó jelent meg, „nem kérünk a fajgyűlöletből”, „a rasszista ünneplő maga is rasszista” feliratú táblákat feltartva, folyamatos fütyüléssel és kiabálásokkal fejezték ki, hogy ellenzik a szoborállítást. Arra hivatkoztak, hogy Donáth György támogatta a zsidótörvényeket, szervezte a fajvédő mozgalmat.

Gulyás Gergely, az Országgyűlés törvényalkotási bizottságának elnöke, a Fidesz alelnöke és Boross Péter volt kormányfő, akik beszédet mondtak volna az avatáson, végül távoztak. 

Donáth György 1904-ben született, magyar jogász, politikus, 1938-tól az Imrédy Béla által indított Magyar Élet Mozgalom egyik vezetője, 1939-1944 között kormánypárti, országgyűlési képviselő, 1943-1944 között a Magyar Élet Pártjának alelnöke volt. 1945 után részt vett a Magyar Közösség tevékenységében, a vezetők között volt, amiért több társával együtt letartóztatták, majd koncepciós perben halálra ítélték és 1947. október 23-án kivégezték. 1991-ben rehabilitálták.

Összesen 275 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
illiberator
2016. február 28. 10:41
„Nincs nekem a zsidókkal semmi bajom, csak a szemtelen és tisztességtelen emberekkel van bajom, akik között feltűnően sok a zsidó.” (Márai)
Ellensúly
2016. február 27. 22:59
A totalitárius Szovjetunió nagy rajongójának, Ságvári Endrének az emlékműve nem gond, hiszen ő csak magyar csendőrt ölt meg. Az Avram Iancu reptér, iskola, közterület, -szobor sem gond, hiszen a névadó csak magyar civilek ezreit mészárolta le, válogatott kegyetlenséggel. A totalitárius rendszer terrorszervezetébe önként belépő Horn Gyula szobra ugyancsak nem gond, hiszen ő csak magyarokra fogott fegyvert a forradalom vérbefojtása idején, illetve utána. Az viszont gond, ha egy olyan ember kap szobrot, aki ugyan soha senkit nem bántott, de nem kedvelte a zsidókat. Ilyen nemzet a világon nincs, amelyik annyi arconköpést elvisel, mint a magyar.
Senye Péter
2016. február 27. 21:52
Akik miatt elvitték a szobrot, azoknak fogalmuk se volt, hogy ki ellen ágálnak. Ennyit ér a szavuk.
Solnes
2016. február 27. 20:08
Nos ha már elvitték akkor jó. kellene gipszből egy másolatot készíteni és kb. még 5 m-rel feljebb helyezni, hogy a sok hülye aki le akarja verni kitörje a nyakát.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!