A 444 kedd reggeli cikke szerint szinte mindenben engedett a kormány a norvégoknak annak érdekében, hogy újra folyósítsák a Norvég Alap pénzeit. A portál szerint a magyar kormány azt kérte a norvégoktól, hogy ne hozzák nyilvánosságra a megegyezés részleteit, amely mégis kiszivárgott: diplomáciai körökben úgy tudják, hogy a kabinet írásos ígéretet tett arra, hogy békén hagyja a norvégok által támogatott civileket.
A 444 úgy tudja, a kormány többek között arra tett ígéretet, hogy a civil szervezetek visszakapják adószámukat, egyetlen érintett személy ellen sem indul büntetőeljárás és a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal visszavonja fellebbezését, amellyel a NAV felé élt a vizsgálatok eredménytelen lezárása miatt. A norvégok totális győzelemként értékelték a megállapodást – írja a portál.
Mégsem volt ez totális norvég siker
Nem sokkal a cikk megjelenése után azonban Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség politikai államtitkára azt közölte, hogy a megállapodásnak ezeken túl van még egy lényegi eleme: a magyar kormány vétójogot kapott a norvégoktól a 2014-2020-as ciklus civil pénzeinek elosztását felügyelő magyarországi szervezet kiválasztásában.
Így valószínű, hogy az Ökotárs helyett egy olyan szereplő veheti majd át a civil pénzek elosztását, aki a kormány számára is elfogadható. Eddig a norvég kormány pályázat útján választotta ki az érintett szervezet(ek)et, ez a rendszer fog most megváltozni, de hogy hogy, azt még konkrétan egyelőre nem tudni – írja a 444.
Tényleg kihagynák az Ökotársat
Az úgynevezett norvég alapok további működéséről szóló tárgyalások eredményeképpen a következő támogatási ciklusban az Ökotárs Alapítvány nem lesz részese a támogatások odaítélésének és kihelyezésének – közölte a Miniszterelnökség. Közleményükben azt írták: az Ökotárs működésével kapcsolatban megfogalmazott kormányzati kifogások miatt alakult ki a vita Norvégiával, és azok továbbra is érvényesek. Ezzel együtt a magyar kormány sikeresnek ítéli meg a Norvégiával az elmúlt hónapokban folytatott tárgyalásokat. „A megállapodás eredményeként egyrészt biztosított Magyarország teljes szuverenitása, vagyis a jövőben idegen kormány, a magyar kormány együttműködése és ellenőrzése nélkül nem tud támogatást osztani hazánkban” – fogalmazott a Miniszterelnökség.