Már Ázsiából is fenyegetőznek: csúnya pofonba szaladhat bele az EU
Katar nem blöfföl, ha az LNG-ről van szó.
Hivatalos felszólító levelet küld csütörtökön a Jean-Claude Juncker vezette Európai Bizottság a magyar kormánynak a Bruxinfo értesülése szerint, amelyben a paksi bővítéssel kapcsolatos minden folyamatban lévő és tervezett beszerzés felfüggesztésére hívja fel a magyar felet.
Két hónapon belül reagálnia kell a magyar kormánynak a Bruxinfo értesülései szerint az Európai Bizottság által csütörtökön kiküldeni szándékozott hivatalos felszólító levélre, amelyben a Jean-Claude Juncker vezette testület arra kéri a magyar kormányt, függesszen fel minden folyamatban lévő és tervezett beszerzést a paksi bővítés ügyében.
A hivatalos felszólító levél postázásának oka, hogy az Európai Bizottság megítélése szerint a magyar hatóságok eltértek a közbeszerzésre vonatkozó uniós szabályoktól, amikor közvetlenül, pályáztatás nélkül adtak megbízást a Roszatomnak a paksi atomerőmű kibővítésére. Az Index úgy tudja, a magyar kormány ahelyett, hogy tenderen keresett volna beruházót, felmelegített egy a Magyar Népköztársaság Forradalmi Munkás-Paraszt Kormánya és a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége közötti 1966-os, atomerőmű-építésről szóló megállapodást, és ennek keretében az orosz Roszatomnak adta a munkát.
A magyar kormány éppen ezért arra hivatkozik, hogy kormányközi megállapodásról van szó, nemzetközi egyezmények esetén nincs közbeszerzés-kiírási kötelezettség.
Az Európai Bizottság nem így látja, szerintük nem teljesült minden feltétel ahhoz, hogy a magyar kormány mellőzze a versenypályázat kiírását, a nemzetközi megállapodásokban foglalt kötelezettségek ugyanis nem írhatják felül az EU-szerződés alapelveit. A Bruxinfo hozzáteszi: a várható hivatalos felszólító levél kizárólag a paksi projekt közbeszerzési aspektusaira vonatkozik, az állami támogatási és energiaszabályokkal való megegyezőség felmérése jelenleg külön vizsgálatok tárgyát képezi.