Galkina: Oroszországnak az eddigi piaci részesedését kell védenie Európában
Az energiaellátás biztonsága közjónak minősül, de önmagában nem garantált a biztonság, ezért van szükség az energiabiztonsági politikára – kezdte előadását a budapesti Danube Institute energia-geopolitikai konferenciáján Anna Galkina, az Orosz Tudományos Akadémia Energiakutató Intézetének munkatársa. Galkina leszögezte: az importfüggőség veszélyt jelent az energiabiztonságra.
A szakértő felsorolta: az energiabiztonság-politika kihívásait jelenti, ha az energiaigény növekszik, ha nem elég hatékony a rendszer, ha nagyon mozog energia ára, ha egyoldalú függőség alakulki, ha gyenge az infrastruktúra, ha problémák vannak a jog kiszámíthatóságával, de ugyanúgy veszélyt jelenthetnek a társadalmi és politikai bizonytalanságok is.
Ezzel szemben az energiabiztonságot erősítik az olaj- és gáztárolók, az infrastruktúra fejlesztése, a források diverzifikálása, az energiatakarékosság, a jogi intézmények fejlődése, a nemzetközi együttműködés és a decentralizáció.
Anna Galkina szerint az európai gázpiacon jelenleg növekszik az importfüggőség, miközben csökken a termelés és a fogyasztási igény is. Hozzátette: a gázárak jellemzően az olajárakkal mozognak. Az orosz szakértő szerint várható, hogy a cseppfolyós földgáz (LNG) részesedése növekedni fog, miközben a hazai termelések csökkennek. „Az EU importálhat LNG-t, ha hajlandó megfizetni annak az árát” – mondta Galkina. A szakértő beszámolt arról, hogy az európai LNG-terminálok forgalma erősen növekedik, és építik illetve tervezik az újabb LNG-terminálokat is.
Hogy Oroszország milyen stratégiát követhet a közeljövőben az energiapolitika terén? Anna Galkina szerint a most érvényben lévő hosszú távú orosz-európai szerződések kevés helyet hagynak másoknak a 2020-as évek közepéig. Tény az, hogy 2014-ben Kelet-Közép-Európában 53 százalék volt az orosz gáz aránya, Délkelet-Európában 29, Nyugat-Európában 27, Észak-Európában és Dél-Európában pedig 25-25 százalék volt az oroszországi import gáz részesedése. Galkina úgy látja, az EU diverzifikálási és energiauniós tervei miatt nő a nyomás az orosz gázexport stratégiájára. Emellett az Európába irányuló orosz olajexport elkerülhetetlenül csökkenni fog, mivel, mivel Norvégia bővíti a kitermelést és az orosz olaj nem eléggé versenyképes.