Itt vannak a számok: így működik a rezsicsökkentés
Bár a rendszert több kritika éri, a számok nem hazudnak,: az áram- és a gázrezsi egy friss felmérés szerint is Magyarországon a legalacsonyabb az Európai Unión belül.
Mintegy hétmilliárd forintos többletforrással számolhat jövőre a felsőoktatás, amelynek támogatása 191,6 milliárdról 198,1 milliárd forintra növekedik. PPP-konstrukciók kiváltására, határon túli oktatásra, racionalizálást követően az oktatás szintjének növelésére költhető a pénz a kormány szándékai szerint.
Rétvári Bence, az EMMI parlamenti államtitkára az Országgyűlés honlapján közzétett, az LMP-s Ikotity Istvánnak adott válaszában kifejtette: az egyetemek, főiskolák az idei évhez képest 789,1 millió forinttal számolhatnak a felsőoktatási intézmények által fenntartott köznevelési intézményekben a pedagógus-életpálya bevezetésére, a pedagógus minősítésekre, illetve gyermekétkeztetésre. A nem állami felsőoktatási intézmények többlete az egyházi felsőoktatási intézmények világi képzésének támogatásához, a Vatikáni Megállapodás alapján biztosított plusz 168 millió forint.
Jut pénz a PPP-konstrukciók kiváltására
A felsőoktatási vagyongazdálkodási feladatokra biztosított 5,3 milliárd forint többlet nyújt forrást a felsőoktatási ágazat legelőnytelenebb és a továbbiakban felsőoktatási célokra nem, vagy csak részben hasznosított PPP-konstrukcióinak kiváltására. A fejezeti sor túlléphető a kormány engedélyével, a megadott feltételek esetén.
Rétvári a válaszban kitért arra is, hogy a felsőoktatási intézmények székhelyen kívüli képzési kínálatának bővítésére, azaz a határon túli felsőoktatási feladatok támogatására, valamint a külhoni magyar nyelvű felsőoktatási képzések oktatói állományának megerősítésére biztosított többlet 50-50 millió forint.
Szerkezetátalakítás és racionalizálás kell
A kiválósági támogatások között a felsőoktatási struktúraátalakítási alap támogatásáról átvezetett 2,2 milliárd forint biztosít többletforrást az intézményi szerkezetátalakítási és racionalizálási feladatokat követően az oktatás szintjének növeléséhez, a független kutatás-fejlesztés előmozdításához, a kutatási eredmények terjesztéséhez, a technológiaátadásra irányuló tevékenységekhez, valamint a versenyképes infrastruktúra, a kutatási eszköz- és műszerpark és szolgáltatási környezet fejlesztéséhez is, sorolta Rétvári Bence.