Két és fél havi eső árasztotta el Budapestet

2015. augusztus 18. 21:40

Összesen száznegyven milliméternyi csapadék hullott Budapesten hétfő estétől kedd délutánig. Ez a mennyiség két és fél hónap átlaga. Tavaly hasonló felhőszakadás az Alföldön volt.

2015. augusztus 18. 21:40

Hétfő estétől kedd délutánig 140 milliméternyi csapadék hullott Budapesten, ami több mint két és fél hónap átlaga – jelentette ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) meteorológusa kedden az M1 aktuális csatorna műsorában. A vihar gócpontja éppen az OMSZ fővárosi székházának közelében volt, ahol hétfő este 115 milliméternyi csapadékot mértek – közölte Tóth Tamás.

Emlékei szerint évről évre kialakulnak extrém csapadékos időszakok az ország különböző pontjain; az elmúlt évben például az Alföldön. A mérések alapján – folytatta – a felhőszakadás kialakulásának egyik legfőbb oka az volt, hogy a magasban nagyon lassú volt a levegőáramlás, így az álló zivatarfelhőket újra és újra feltöltötte a forró levegő.

Előrejelzésük szerint a következő időszakban az ország keleti, északkeleti részén, a Balassagyarmat-Debrecen sávban lehet zivatarok kialakulásával számolni – mondta. Arról is szólt, hogy augusztus 20-án az ország déli részén képződik egy csapadékzóna, ami estére folyamatosan kiszorul az ország területéről.

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Senye Péter
2015. augusztus 19. 08:34
Az elmúlt ötvenkét évben ez a harmadik. Emlékszik valaki a másik kettőre?
békalepcse
2015. augusztus 19. 05:00
Ez teljesen természetes kövezkezmény. Budapest egy gyorsan felmelegedő felszín, amitől az alsó légréteg kitágulmés felette kiszorítja a külömböző irányokba fújó szeleket. Ettől a magas légkör és a felszíni melegebb légrétegek összeérnek és vagy mindent söprő vihar, vagy mindent mosó felhőszakadás lesz. Vagy egyszerre mindkettő... A magaslégköri hideg levegő a súlyánal fogva a kilyukadt légrétegeken keresztül szinte akadálytalanul tud leborulni és pusztító szelek keletkeznek. Meg kéne tartani a vizet, nem azonnal levezetni, akkor a víz hőkiegyenlítő hatása megvédene bennünket az efféle extrém időjárási anomáliáktól. Ennél sokkal rosszabbra kell felkészüljünk, mert kirívó esetben a most túlszabályzott folyóink akár új medret is csinálnak maguknak, akkora csapadék mennyiség is lehetséges! A földtörténet egyes időszakaiban ez már párszor bekövetkezett! Eddig a természet átalakításában mindent hibátlanul basztunk el, ideje lenne elkezdeni helyre hozni.
Energetikus
2015. augusztus 18. 22:15
néha így sikerül - de Noét legalább figyelmeztette az Úr ...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!