A KDNP frakcióvezetője sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy az európai vezetők képtelenek kezelni a jelenleg zajló népvándorlást, amire szerinte a „kettős felelősség” jelenti a megoldást; azaz segítséget kell nyújtani az üldözötteknek, ugyanakkor hatékony önvédelmet kell biztosítani. A fegyveres felelősségvállalást is szükségesnek tartja.
A Kereszténydemokrata Néppárt frakcióvezetője szerint az európai vezetők képtelenek kezelni az évszázad kihívását, a „népvándorlást”, a multikulturális társadalom álma megbukott. Harrach Péter csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján úgy vélte: az „egyszempontú” liberális és radikális nézőpont nem működőképes. Kifejtette: a liberális szemlélet szerint korlátlan bevándorlási lehetőséget kell biztosítani, de az a dogma, ami a multikulturális társadalom álmáról szól, láthatóan megdőlt; a radikális megoldás ugyan az önvédelmet biztosítja, de az életüket mentő emberek problémájára nem ad választ.
A frakcióvezető a „kettős felelősségben” látja az egyedüli tisztességes és hatékony megoldást; azaz segítséget kell nyújtani az üldözötteknek, ugyanakkor hatékony önvédelmet kell biztosítani az európai nemzeteknek is. Harrach Péter szerint a valóban üldözöttek és a jobb életre vágyók közötti különbségtételnek Európa határain kívül kell megtörténnie, és támogatni kell a saját kultúrkörben segítséget nyújtó országokat. Hosszú távon a nemzetközi felelősség érvényesítésével, rendezett körülményeket és emberhez méltó életfeltételeket kell biztosítani a kibocsátó országokban – tette hozzá.
A lehetséges eszközöket kettéválasztotta: „kénytelenek vagyunk európai megoldás hiányában” nemzetit keresni, és ilyen a határvédelem is. Nem teheti meg ugyanakkor egyetlen európai nemzet sem, hogy kivonja magát abból a segítségnyújtásból, ami az üldözötteket megilleti – fűzte hozzá, megjegyezve: a nemzetközi megoldás egyik fajtája a fegyveres felelősségvállalás is, amely már most is zajlik.
A frakcióvezető a férfiak negyven év utáni nyugdíjba vonulásának lehetőségéről kérdésre azt mondta: nagyon szép gondolat, és sok esetben indokolt is lehet. Ha a költségvetés az ezzel járó mintegy 200 milliárdos terhet elviseli, nem látja akadályát, de ma még nincsenek meg ennek a feltételei – mondta a kereszténydemokrata politikus, aki szerint egy ilyen lépés úgy felborítaná a költségvetést, hogy veszélybe kerülne a nehezen megteremtett egyensúly.