A washingtoni Honvédelmi Minisztérium új iránymutatásai lehetővé teszik a parancsnokok számára, hogy megbüntessenek, illetve „előjog nélküli hadviselőként” kezeljenek újságírókat, ha úgy gondolják, hogy azok szimpatizálnak, vagy együttműködnek az ellenséggel – írja a Stripes. Ez azt jelenti, hogy az adott személyeknek nem lenne joguk azokhoz a jogokhoz, amelyeket elvileg a genfi egyezmény biztosít.
A Háború Törvénye című, 1180 oldalas kézikönyv kimondja, hogy „az újságírók általában civilek”, de a több, mint ezer oldalas útmutató hozzáteszi, hogy „az újságírók esetleg fegyveres erők tagjai is lehetnek: olyan személyek, akik fel vannak hatalmazva, hogy katonai erőket, vagy hadviselőket kísérjenek.” A kézikönyv hangsúlyozza, hogy a katonai ügyekről történő tudósítás eléggé hasonló a kémkedéshez. Egy olyan riporter, aki kémként viselkedik, biztonsági intézkedéseknek lehet alávetve – összegeznek a szövegben.