Kemény üzenetet kapott Brüsszel az Európai Parlamentben: „Mi lesz legközelebb? Tenyérből olvas, vagy leönti magát halvérrel?”
Daniel Freund erős kritikát kapott.
Egy magyar újságíró a Daily Mail oknyomozó csapatával együttműködve derítette fel, milyen könnyű hamis adatokkal brit tb-számot szerezni, majd az így kiváltott európai egészségbiztosítási kártyával hazai rendeléseken, ámde brit adófizetők pénzéből elvégeztetni a beavatkozásokat.
Egyre többen fizettetik hazai egészségügyi kiadásaikat a brit egészségbiztosítóval, ráadásul nem is túl bonyolult elintézni a csalást - derül ki a Daily Mail cikkéből. Horváth Ani Budapesten élő újságíró a brit lap oknyomozó csapatával próbálta ki, hogyan is működik az egész rendszer.
Első körben szerzett egy brit tb-számot egy angol rendelőn keresztül: itt a Daily Mail riportere mint főbérlő adta le Horváth adatait, majd később ő maga is Londonba repült egy vizsgálatra. Az adatokat sehol nem ellenőrizték, így a rendelőben nem győződtek meg például arról, hogy tényleg az Egyesült Királyságban él-e a páciens.
A vizsgálat után hat nappal meg is kapta a tb-számot a brit hatóságtól (NHS). Ezután ezzel a számmal egy brit Európai Egészségbiztosítási kártyáért folyamodott, amit két napon belül meg is szerzett: ezzel gyakorlatilag öt évig a brit adófizetők pénzén végezhetnek el rajta bármilyen „sürgősségi” beavatkozást az Európai Gazdasági Közösség és Svájc területén. Mint kiderült, a „sürgősségi” beavatkozás fogalmát viszonylag rugalmasan kezelik a magyar egészségügyben.
A magyar újságíró a megszerzett kártyával július 9-én több rendelőbe is ellátogatott Budapesten.
A szemészeten tájékoztatták, hogy sürgősségi esetben jár neki a kezelés, de mégis adtak neki időpontot. Egy transzplantációs klinikán is azt a tájékoztatást kapta, hogy használhatja a kártyát, csakúgy, mint egy szülészeti központban. Itt a vizsgálatokat gond nélkül, a szülést viszont csak még egy külön papír kitöltése után állja a brit pénztár. Egy bőrgyógyászati rendelésen úgy tájékoztatták, hogy használhatja a kártyát bőrvizsgálatra és arckrémre – ezek egyértelműen nem sürgősségi kezelések.