Egy brit politikai tanácsadó elmagyarázza, miért lehet a Fidesz 14 éve hatalmon
Edward M. Druce hat pontot sorol fel, amely alapján sikeresen működik a magyar kormány, s szerinte mindezt a britek is megtanulhatnák.
Sallai R. Benedek LMP-s képviselő szerint „dugdossák” az adatokat a társadalom elől a földpályázatok ügyében. A Nemzeti Földalap nettó 7,77, bruttó 9,9 millió forintot kért volna a képviselőtől adatigénylési kérelme teljesítéséért. Az mno.hu a Hír TV nyomán arról ír: a Fideszben sincs egyetértés az állami földek privatizációjával kapcsolatban.
Sallai R. Benedek szerint közérdekű adatokat politikai motivációval saját célra használnak a földpályázatok ügyében, miközben a magyar társadalom elől „dugdossák” az adatokat.
Az LMP országgyűlési képviselője az MTI szerint vasárnapi budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, az állami termőföldpályázatok eredményével kapcsolatban kért adatokat a Nemzeti Földalaptól, ahonnan azt a választ kapta, hogy igényét az új információs törvény alapján nettó 7,77 (bruttó 9,9) millió forintért tudják kielégíteni (az MTI híre alapján korábban tévesen írtuk, hogy az új szabályok alapján jelentkezne ez a költség, a Mandiner.jog azonban időközben tisztázta, hogy itt még a régi szabályozás a jogalap, a tévedésért olvasóink elnézését kérjük – a Szerk.). Jelezte: ezért a pénzért ráadásul egy „használhatatlan adathalmazhoz” jutnának, hiszen a bírálati jegyzőkönyveket nem kapnák meg, a pályázatok személyes adatait pedig kitakarnák.
Ezért szűkítik adatigényüket a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vezetőinek és a kormány tagjainak pályázataira, mert arra látnak esélyt, hogy ennek költségeit ki tudják fizetni, illetve adatvédelmi polgári perben kívánják „behajtani” ezeket az információkat.
A képviselő kérdésként fogalmazta meg, hogy az adatvédelem, amelyre a kormányzat hivatkozik, vajon mennyire szolgálja a magyar társadalom érdekeit. Megjegyezte, az, hogy a napokban a szaktárca közzétette, testvére és sógornője kormánytisztviselőként dolgozik, „teljesen nyilvános fenyegetés”, mennyire foglalkozhat ezzel az ügyel.
A Fideszben sincs egyetértés
A bérelhető állami földek magántulajdonba adásáról az utóbbi hetekben lángolt fel a vita nyilvánosan. Jakab István, a Magosz elnöke, aki egyben az Országgyűlés fideszes alelnöke, 300-350 ezer hektár állami földet adna magántulajdonba. Gazdasági társaságok nem lehetnének vevők, hiszen a cégek értékesítésével a területek is külföldi tulajdonba kerülhetnének – írja a Hír TV nyomán az mno.hu
A földművelésügyi tárca parlamenti államtitkára szerint a bérlők elővásárlási joga egyelőre nyitott kérdés. Nagy István Jakabhoz hasonlóan azt hangoztatta a Hír TV Magyarország élőben című műsorában, hogy a privatizációval sem kerülhet magyar föld külföldi tulajdonba.
A földművelésügyi államtitkárral ellentétben a kommunikációs államtitkár, Giró-Szász András csütörtökön arról beszélt, hogy a Magosz automatikusan tulajdonost csinálna az állami földek bérlőiből.
A Magosz felvetése megosztja a kormánypártokat, a Kisgazda Polgári Egyesület elnöke, Turi-Kovács Béla a Hír TV stúdiójában azt mondta, hogy nem szavazza meg a földprivatizációt.
Az LMP szakpolitikusa, Sallai R. Benedek, aki maga is gazdálkodik, azt mondja, hogy a magánosítás nyertesei a nagybirtokosok lennének. Az Élőlánc Magyarországért is tiltakozik a tervezett privatizáció ellen, a párt szerint nem juthatnak földtulajdonhoz olyanok, akik vitatható módon nyertek az elmúlt években kiírt haszonbérleti pályázatokon.