Az ország esik szét, a miniszterelnök meg sehol – kiakadt a brit lap
Keir Starmer szerintük a nemzetközi politika kaszása.
A tervezett menetrend szerint pénteken vizsgálta volna felül Magyarország adósbesorolását a Moody's, a hitelminősítő azonban késő este közölte, hogy nem hajtott végre államadós-osztályzati felülvizsgálatot Magyarország esetében, így hazánk besorolása továbbra is „Ba1” stabil kilátással. Elemzők szerint ez azt jelzi, hogy a Moody's még mindig kockázatosnak tartja Magyarországot.
Nem hajtott végre államadós-osztályzati felülvizsgálatot Magyarország esetében a Moody's Investors Service. A nemzetközi hitelminősítő az Európai Unió előírásainak megfelelően – a többi hitelminősítőhöz hasonlóan – előre összeállította a szuverén adósbesorolások áttekintésének idei menetrendjét.
A Moody's a magyar szuverén osztályzat idei második potenciális felülvizsgálati időpontját péntekre tűzte ki, a cég azonban péntek éjjel Londonban közölte, hogy most nem frissítette a magyar államadós-besorolást. A Moody's listáján Magyarország szuverén adósosztályzata így továbbra is „Ba1”, stabil kilátással. A hitelminősítő idei felülvizsgálati menetrendjében Magyarország legközelebb november 6-án szerepel.
Az MTI által megkérdezett közgazdászok szerint a döntés azt jelzi, hogy a Moody's még mindig kockázatosnak tartja Magyarországot. Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője kifejtette: a háttérben az államadósság magas szintje mellett az áll, hogy a gazdasági növekedés fenntarthatóságát kétségesnek tartják a szakértők. Szintén hozzájárulhatott a lépéshez, hogy jelentős a vállalati különadóra támaszkodó állami bevétel, amely versenyképességi szempontból kedvezőtlen.
Tardos Gergely, az OTP Bank vezető elemzője szerint meglepő a Moody's döntése, mert a magyar gazdaság mutatói alapján legalább az adósság besorolás kilátásának javítása lett volna indokolt. Az, hogy a Moody's nem hajtott végre felülvizsgálatot jelzi, hogy még mindig középtávú nehézségeket feltételeznek a magyar piacon – mondta. Hozzátette: a magyar gazdaságpolitika a régióban meglehetősen speciális, több intézkedésnek – így például a bankadó, szektoradók – negatív hatása lehet, lefelé húzva a középtávú növekedést, mivel kisebb lesz a tőkevonzó képesség, valamint a beruházási- és a hitelezési hajlandóság, ami áttételesen hat az adott gazdaság adósság-visszafizető képességére. Mint elmondta: Magyarországon a beruházási ráta a tavalyi uniós finanszírozási csúccsal és választási év végével már most esik, erre hivatkozhatnának a hitelminősítők, de ettől függetlenül kedvezőbb döntésre számított a piac.
A köztévében ugyanakkor Lentner Csaba közgazdász arról beszélt: a piacok már rég beárazták Magyarországot a befektetésre ajánlott kategóriába. Lentner hangsúlyozta: a magyar gazdasági növekedés tartós, az államadósság folyamatosan csökken, így nem véletlen, hogy Magyarország kilátásait mindhárom nagy nemzetközi hitelminősítő pozitív tartományban tartja.
Az NGM közleményt adott ki, melyben azt írják: a Moody's egy későbbi időpontra halasztotta el Magyarországra vonatkozó minősítését, mert a görög helyzetet övező bizonytalanságok miatt egyelőre tartózkodik bármilyen minősítési döntéstől. A nemzetgazdasági tárca hangsúlyozta: a gazdaságpolitikai reformok és „a magyar polgárok közös erőfeszítései” miatt Magyarországon tartósan alacsony a költségvetési hiány, folyamatosan csökken az államadósság, és a magyar gazdaság mára újra növekedési pályára állt. A kiegyensúlyozott államháztartásnak és a devizaalapú jelzáloghitelek forintosításának köszönhetően jelentősen csökkent az ország külső sérülékenysége – tették hozzá. Értékelésük szerint ezeket az eredményeket a piaci befektetők már rég elismerik, hiszen a magyar állampapírok hozama sok esetben alacsonyabb a jobb hitelminősítésű országok adósságleveleinél. „Bízunk abban, hogy egy későbbi, már egy nyugodtabb piaci környezet kialakulását követő időpontban a Moody's a gazdaságpolitikai eredményeinket teljes mértékben elismerő minősítési döntést fog hozni” – zárta reagálását az NGM.