Jön a havazás: Karácsony előre figyelmeztet a káoszra
A főpolgármester arra kéri az autósokat, inkább tömegközlekedéssel menjenek pénteken.
A Szent István-bazilika előtti téren kezdődött, majd rövid vonulást követően a Kossuth téren jelképest kerítésbontással fejeződött be a MigSzol és más civil szervezetek demonstrációja, amelyen a magyar-szerb határra tervezett kerítés ellen tiltakoztak. A felszólalók szerint a menekülteket nem lehet gazdasági bevándorlóknak tekinteni, a kerítés pedig nem jelent megoldást a problémára.
A magyar-szerb határra tervezett kerítés és a menekültügyi jogszabályok szigorítása ellen tüntettek kedd este Budapesten a Migráns Szolidaritás (MigSzol) Csoport szervezésében. A felszólalók beszédeikben azt hangsúlyozták, hogy a menekülteket nem lehet gazdasági bevándorlóknak tekinteni és a kerítés nem oldja meg a problémát. A tüntetés az V. kerületben, a Szent István-bazilika előtti téren kezdődött, majd a demonstrálók átvonultak a Kossuth térre, az Országház elé, ahol lebontottak egy jelképes kerítést.
Gyantár Edit, több vajdasági civil szervezet, köztük a Polgári Értékek Központja képviseletében a Szent István téren arról beszélt, hogy „képmutató” a más országokból érkezők megbélyegzése, és a határra tervezett kerítés sokáig emlékeztet majd „a nyomorúságunkra”. A globális szolidaritás szükségességét hangsúlyozta, és úgy fogalmazott: „senki sem született illegálisnak”.
Iván Júlia, a Magyar Helsinki Bizottság munkatársa a Kossuth téren mondott beszédében kijelentette: a menekültügyi jogszabályok módosításával Magyarország „kiiratkozik a civilizált európai nemzetek sorából”. Cinikus az, aki gazdasági bevándorlónak tekint egy olyan embert, aki a háború elől menekül – mondta. Az épülő kerítésre utalva azt hangoztatta, hogy „a fal” drága és értelmetlen, azzal nem lehet megoldani a problémát.
Pfalz Aziz, A Város Mindenkié csoport képviseletében arról beszélt, hogy a kormány építi a „nagy falat”, és ez Európa szégyene. Szavai szerint a legtöbben a halál elől menekülnek, nekik segítségre van szükségük.
Kékesi Márk, a szegedi MigSzol egyik alapítója szerint a kerítés nem lesz alkalmas arra, hogy feltartóztassa a menekülteket, hiszen azt meg lehet kerülni. A kerítés a magyar választóknak szól – jegyezte meg.
Amy Rodgers a MigSzol képviseletében arról beszélt, hogy olyan kormány kell, amely nyitott szemmel közelít a problémához, a menekültekkel és az ország állampolgáraival közösen dolgozik ezen, továbbá új befogadó helyeket létesít. Olyan Európai Unióra van szükség, amely felismeri, hogy a menekültek nem jelentenek fenyegetést – mondta, hozzátéve: a magyar határon nincs szükség újabb „vasfüggönyre”.
A demonstrálók a Szent István tér mintegy felét töltötték be. A szervezők szerint 600-700 ember vehetett részt a több civil szervezet által is támogatott tüntetésen. A rendezvényen többen táblát vittek, amelyekre az volt írva: „Jézus is egy migráns”; „Az ég kék, a fű zöld, a migráns ember”; „Human rights for all!” A szervezők a tüntetés végén azt közölték, hogy a londoni magyar nagykövetséget a nap folyamán aktivisták „blokád alá vonták szolidaritásból”.