Bekopogtatott a valóság az Európai Unióhoz: felfedezték azt, amiről Orbán Viktor már tíz éve beszél
Új prioritásokról esett szó Strasbourgban.
A Századvég júniusi közvélemény-kutatása szerint a március-áprilisi gyengülés után a teljes lakosság körében újra a februári szintre, 30 százalékra erősödött a Fidesz. Az MSZP február óta folyamatosan gyengül, jelenleg 8 százalékon áll. A Jobbik egy kicsit gyengült áprilishoz képest, az LMP-nek és a DK-nak is növekedett a tábora. A választókat kérdezték a bevándorlásról és az szja-csökkentésről is.
A Századvég június 10-14. között végzett telefonos közvélemény-kutatása során ezer véletlenszerűen kiválasztott felnőttet kérdeztek meg. A pártpreferenciákon kívül a válaszadók bevándorlással és szja-val kapcsolatos véleményére is kíváncsiak voltak. A Századvég utoljára februárban tett közzé kutatást a pártpreferenciákkal kapcsolatban, de a mostani közleményükben februári, márciusi és áprilisi adatok is szerepelnek.
A teljes lakosság körében a Fidesz 30 százalékon áll: utoljára februárban volt ekkora a támogatottsága a kormánypártnak, míg tavasszal 27-28 százalékra gyengült. Az MSZP a februári 12 százalékos népszerűségéhez képest egyre gyengül: az összes választónak csak 8 százaléka szavazna a szocialistákra júniusban. A Jobbik februárhoz hasonlóan ismét 16 százalékon áll, ami enyhe gyengülés a márciusi és áprilisi 17 százalékhoz képest. Az LMP és a DK is erősödött április óta 1-1 a teljes lakosság körében: előbbi hat, utóbbi öt százalékon áll. Az Együtt támogatottsága az áprilisi egy százalékos mélypont után februárhoz és márciushoz hasonlóan két százalék.
A biztos szavazó pártválasztók körében a Fidesznek viszont már nem sikerült hoznia a februári eredményét: akkor 45 százalékon állt, most 40 százalékos a támogatottsága e körben, igaz, áprilisban még alacsonyabb, 38 százalékos volt a népszerűsége. Az MSZP a biztos szavazók körében is folyamatosan gyengül: februárban 19 százalék, most csak 15 százalék szavazna a szocialistákra. A Jobbik júniusban 27 százalékon áll, ami a februári 25 százalékhoz képest javulás, de áprilisban volt már 28 százalékos is a támogatottsága a biztos szavazók között. Az LMP 6 százalékon áll áprilishoz hasonlóan, de februárban még csak 4 százalék támogatta. A DK támogatottsága 8 százalék, ami szintén megegyezik az áprilisi értékkel, februárban viszont a Gyurcsány pártot is csak a biztos szavazók 4 százaléka támogatta. Az Együtt 2 százalékon stagnál a biztos szavazók körében. A bizonytalanok aránya februárhoz és márciushoz hasonlóan 32 százalék, áprilisban viszont megugrott az arányuk 35 százalékra, ez esett most vissza.
A bevándorlással kapcsolatban a válaszadók 74 százaléka úgy vélekedett, hogy szigorítani kellene a bevándorlási szabályokat, és 21 százalék nyilatkozott úgy, hogy nem támogatná a szigorítást.
Arról is megkérdezték a válaszadókat, hogy le kellene-e mondania az Orbán-kormánynak. 65 százalék szerint a kormány inkább csinálja végig ezt a ciklust, 33 százalék viszont azt szeretné, ha a kormány lemondana.
A személyi jövedelemadó 2016-os csökkentését a megkérdezettek 71 százaléka támogatja, 23 százaléka ellenzi (6 százaléknak pedig nincs véleménye). Az szja-csökkentés támogatottsága a baloldalon 50, középen 73, jobboldalon pedig 81 százalék.