Magyarország diplomáciai mozgástere már Trump beiktatása előtt tágult
Egy 10 milliós ország vezetője közvetítő szerepet játszik Amerika és Oroszország között, békemissziója hozzájárul az ukrajnai helyzet rendezéséhez: ez kulcsállami szerep.
Ilham Aliyev azeri elnökkel is találkozott bakui látogatása során Kövér László. A magyar házelnök és Aliyev is elégedetten beszélt a két ország kapcsolatáról. Kövér László egyebek mellett kiemelte azt is, hogy Azerbajdzsán Magyarország számára stratégiai partner, az egyik legjelentősebb a kaukázusi régióban.
Azerbajdzsán államfője szerdán Bakuban fogadta Kövér Lászlót, az Országgyűlés elnökét, aki később megbeszélést folytatott a kormányfővel és a parlamenti elnökkel is. A tárgyalásokról Szilágyi Zoltán, az Országgyűlés sajtófőnöke tájékoztatta az MTI-t. Kövér László és Ilham Aliyev elnök elégedetten szólt arról, hogy eredményesen fejlődnek Magyarország és Azerbajdzsán kapcsolatai. Egyetértettek abban, hogy az államközi együttműködésnek új lendületet adott Aliyev tavaly novemberi budapesti látogatása, amely során közös stratégiai együttműködési nyilatkozat és számos új kétoldalú megállapodás született. Kövér László ennek a folyamatnak a részeként tekint mostani látogatására is, amelynek kiemelt jelentőséget ad, hogy egybeesik az Európai Játékokkal.
Az MTI-hez eljuttatott hanganyag tanúsága szerint Kövér László egyebek között kiemelte, hogy Azerbajdzsán Magyarország számára stratégiai partner, az egyik legjelentősebb a kaukázusi régióban. Az ország nagyon fontos szerepet játszik Magyarország energiabiztonságának szavatolásában. A kapcsolatok egyre szorosabbak más területeken is. A megbeszélésen a házelnök kinyilvánította, hogy Magyarország kiegyensúlyozott kapcsolatokra törekszik a dél-kaukázusi térség országaival. Magyarország számára mind gazdasági, mind pedig energiaellátási szempontból megnőtt a régió jelentősége. „Azerbajdzsánra kiemelt stratégiai partnerként tekintünk a keleti nyitás politikájában, az ország hídszerepet tölt be Európa és Ázsia között, ezért különös fontossággal bír államközi kapcsolataink dinamikus fejlődése.” Nagyra értékelte Kövér László az Azerbajdzsáni Köztársaság függetlensége óta elért eredményeit, gazdasági fejlődését és a térség békéje, valamint stabilitása megteremtésében betöltött szerepét.
Aliyev kijelentette, hogy országa minden területen kész erősíteni kapcsolatait Magyarországgal, gratulált a magyar-azerbajdzsáni kormányközi vegyes bizottság munkájához, amelynek legutóbbi ülése ez év áprilisában volt Budapesten. Méltatta egyben a két ország parlamentjében működő baráti tagozatok közötti együttműködést. Az elnök megköszönte, hogy Magyarország 200 azeri hallgatónak biztosít magyarországi ösztöndíjat, és támogatásáról biztosította a Semmelweis Egyetem kihelyezett bakui fakultásának megvalósítását, amely hozzájárulhat az azeri orvostanhallgatók, orvosok képzéshez, továbbképzéséhez.
Kövér László gratulált Aliyevnek az Európai Játékok magas szintű megszervezéséhez és lebonyolításához, aminek elnyerése a sportdiplomáciai sikeren túl azt jelzi, hogy a kaukázusi ország megbecsült tagja a nemzetközi közösségnek.
A nap folyamán Kövér László megbeszélést folytatott Artur Rasizade miniszterelnökkel is. A kormányfő meggyőződését fejezte ki, hogy az elmúlt két esztendőben rendszeressé vált felsőszintű politikai találkozók, a vegyes kormánybizottság munkája és a parlamenti baráti tagozatok együttműködése garantálja azt, hogy a kétoldalú kapcsolatok továbbfejlődjenek, és a sikeres politikai kapcsolatok hatással legyenek a gazdasági lehetőségekre. Az Országgyűlés elnöke a régió kiemelkedő országának nevezte Azerbajdzsánt, megemlítve, hogy a gazdasági együttműködés az elmúlt időszakban minőségileg átalakult. Hozzátette, hogy a dél-kaukázusi térségben Magyarország az áruforgalom felét Azerbajdzsánnal bonyolítja le.
Kövér László később találkozott Ogtay Asadov parlamenti elnökkel, valamint az Azeri-Magyar Baráti Tagozat képviselőivel is. Gratulált partnerének mindahhoz a fejlődéshez, amit Azerbajdzsán az elmúlt húsz év során felmutatott. „Magyarország érdekelt a parlamentjeink közötti együttműködés további erősítésében, a korszerű együttműködési formák kialakításában” – mondta. Hangsúlyozta a baráti tagozatok eddigi munkáját és a nemzetközi fórumokon való kiváló együttműködést. A magyar házelnök felhívta a figyelmet a visegrádi négyekkel mint az európai régió legdinamikusabban fejlődő régiójával való kétoldalú és közös együttműködés lehetőségeire is.
A delegáció tagjaként Gyöngyösi Márton (Jobbik), az Országgyűlés magyar-azerbajdzsáni baráti csoportjának elnöke a két ország méret- és lélekszámbeli hasonlósága mellett a közös történelmi gyökereket is összekötő kapocsként említette, ami a bizalomra épülő együttműködés alapja lehet. Mind gazdasági, politikai, mind energetikai értelemben óriási potenciál rejlik a két ország közötti kapcsolatban – tette hozzá a baráti tagozat elnöke.