Tárki: Soha nem utáltuk még ennyire az idegeneket

2015. május 05. 15:23

A Tárki közvélemény-kutatása szerint a magyarok 46 százaléka idegenellenes. Az arabokat 94, a külhoni magyarokat 7 százalék utasítja el, de a magyarok többsége a nem létező pirézeket is utálja. Ez az 1992 óta mért legmagasabb adat. Az átlagosnál magasabb az idegenellenesség mértéke a Jobbik és az MSZP szavazói, illetve a nem szavazók körében.

2015. május 05. 15:23

Csúcson az idegenellenesek aránya Magyarországon – állapította meg a Tárki az 1992 óta végzett kutatásának 2015 áprilisi adatai alapján. Az intézet által az MTI-hez kedden eljuttatott közlemény szerint 2015 áprilisában a felnőtt lakosság 46 százaléka választotta azt az idegenellenesnek tekinthető állítást, hogy az országba menedékkérő be ne tehesse a lábát. A megkérdezettek 9 százaléka tekinthető idegenbarátnak, akik szerint minden menedékkérőt be kell fogadni, és 45 százalékuk mérlegelő a menedék nyújtásának, illetve megtagadásának kérdésében.

A Tárki 1992 óta végzett kutatásainak adatai alapján az idegenellenesség mértéke a kezdeti, 1992-1995 közötti gyors növekedés után előbb ingadozott, majd 2002 óta 2011-ig kisebb ingadozásokkal meglehetősen stabil volt. A korábbi évekhez képest 2012-ben megnőtt az idegenellenesek aránya, és 2013 után 2014-ben is magasabb maradt, mint a 2000-es évek átlaga. A 2015 áprilisi adatok a 2001-es csúcsértéket is meghaladták, az idegellenes válaszadók aránya 43 százalékról 46 százalékra nőtt.

A mérlegelők körében a legmagasabb, 94 százalékkal az arab nemzetiségűek, a legalacsonyabb, 7 százalékkal a határon túli magyarok visszautasítottsága. Az arabokénál alig alacsonyabb a romák, de 70–80 százalék felett van a kínaiak, az afrikaiak és a románok visszautasítottsága is. Még a viszonylag ártalmatlannak tekinthető (valójában nem létező) pirézeket is elutasítja a mérlegelők 60 százaléka – állapítja meg a Tárki.

Az elemző intézet szerint az átlagosnál magasabb az idegenellenesség mértéke a Jobbik és az MSZP szavazói, illetve a nem szavazók körében, azok között, akik úgy érzik, hogy rossz anyagi helyzetben vannak, vagy ennek romlásától tartanak, továbbá a dél-dunántúliak, a munkanélküliek és a 40–50 évesek körében. A kutatás készítője, Sík Endre telefonon a Mandinernek elmondta, hogy a Fidesz táborának véleménye az átlaghoz közelített, a többi párt tábora pedig statisztikailag nem volt releváns. A kutató kiemelte, hogy a középkorúakkal szemben a mind a fiatalok, mind az idősebbek elfogadóbbak az idegenekkel szemben. Az idegenellenesség mértéke a felsőfokú végzettségűek körében a legalacsonyabb, a főiskolát végzettek esetében 35 százalék, egyetemet végzetteknél 20 százalék.

Összesen 184 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Fakutya Vigyora
2015. május 06. 15:02
A tárki szerint miből ered az "idegenkedés" kifejezés? Nem, nem szeretjük az idegeneket. Sem a hazánkban, sem a lakásunkban, sem a szomszédunkban, sem az iskolában. Senki nem szereti: idegenkedik tőle. Idővel ez vagy felenged vagy nem: tapasztalat dolga. A magyaroknak már súlyos tapasztalataik vannak az idegenekkel - idegenszivűekkel -, az lenne furcsa, ha ezek után mégis imádnák őket.
catalina9
2015. május 06. 10:59
bora [Hozzászóló kiszűrése] 2015. május 6. 10:14 @catalina9 Te ugye nem olvastad el a cikket?" Dehogynem sőt többet is. Így aztán tudom, hogy a mértékadó Németországba Thilo Sarrazin ésszerű javaslatokat tett a menekültügy kezelésére, mire a ballib sajtó, az Ulfkotte média nekirontott. Kb. ezt a ballib folyamatot próbálja erősíteni a Térki is.
catalina9
2015. május 06. 10:12
Szerintem a Tárki torzít, ugyanis nem az idegenekről van itt szó, hanem az ellenőrizetlenül országba szökő menekültekről, aki valószínűleg nem is menekültek. Például érdekes módon nem utáljuk a szorgalmasan dolgozó és legálisan itt tartózkodó kinaiakat, vietnamiakat, erdélyieket stb. stb. De hát ez nem érdekes, ebből nehéz lenne megfelelni a ballibáknak, neki utálatot, sőt gyűlöletet kell felmutatni.
pollip
2015. május 06. 09:34
Lehet, hogy nem is konkrétan idegengyűlöletről van szó, hanem sokkal inkább félelemről.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!