Balog: A külön felzárkóztatás nem szegregáció

2015. május 04. 16:03

Aki felkészít különböző etnikai csoportokat az együtt-tanulásra, az nem szegregál, hanem felzárkóztat – jelentette ki Balog Zoltán. Az Emberi Erőforrások Minisztere szerint az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítványnak fontosabb volt a balhé, mint a megegyezés.

2015. május 04. 16:03

Az emberi erőforrások minisztere szerint a különböző etnikai, kulturális, szociális csoportok együtt-tanulása fontos eszköz a felzárkózásban, de aki erre felkészít, az nem szegregál, hanem a felzárkózást segíti. 

Balog Zoltán hétfőn az Országgyűlésben napirend előtt Petneházy Attila (Fidesz) felszólalására válaszolva a nyíregyházi huszár-telepi Sója Miklós görögkatolikus iskoláról azt mondta: megakadályozni egy ilyen pozitív kezdeményezést súlyos tévedés. Szerinte az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány „szánalmas és szégyenletes szerepre” vállalkozott, amikor a bírósághoz fordult, mert szerintük szegregáció történt. A Kúria áprilisi döntéséről, miszerint nem történt szegregáció, a miniszter azt mondta: nincs benne káröröm, sem győzelmi mámor, egyúttal szomorúnak és fölháborítónak tartja, hogy ez a bíróság elé citálás megtörtént. Kijelentette: továbbra is tiszteletben tartják a jogellenes elkülönítés tilalmát, szegregációellenesek, és mindent megtesznek azért, hogy Magyarországon, ahol lehetőség van arra, együtt tanuljanak mindazok, akik ebben az országban születtek.

A miniszter azt mondta, ennek „az úgynevezett emberi jogvédő alapítványnak”, nem tagadja, vannak szakmai tapasztalatai a roma gyerekek oktatásának előnyös és kevésbé előnyös formáiról. Hozzátette: tárgyalt az alapítvány képviselőivel, az általa tett egyezséget előbb elfogadta az alapítvány, majd felrúgta, mert „úgy gondolta, a balhé sokkal fontosabb”. 

Balog Zoltán közölte, személyesen kétszer is tárgyalt az alapítvány mögött álló Soros Györggyel, és kérte, hogy engedjék a szülők és az egyház jogait érvényesülni. Többször ígéretet kapott a helyzet áttekintésére, ehhez képest újabb és újabb sajtóhadjáratok folynak ellene és a magyar kormány ellen – mondta. Szerinte fontosabb ennek az alapítványnak és ennek a körnek, hogy a saját országuk ellen küzdjenek, mint a cigány gyermekek jobb oktatása. Hozzátette: kizárólag azt akarják bizonyítani, hogy a kormány nem tehet jót romaügyben, miközben ők, a szakértők, amikor lehetőségük lett volna az előző kormányokat befolyásolni, „csődöt mondtak” az antiszegregációs, felzárkóztató tervükkel. A romaintegráció területén ennek a csődnek a mélypontja a 2008-2009-es romagyilkosság-sorozat volt – mondta. A miniszter felhívta a figyelmet arra, hogy a 2011-es romastratégiát az illetékes uniós biztos is pozitív példának tartja.

Petneházy Attila napirend előtt arról beszélt: az „úgynevezett jogvédők” az Európai Bizottsághoz akarnak fordulni a Kúria döntése miatt. Ezt úgy értékelte, hogy a jogvédők megkérdőjelezik a huszár-telepi szülők szabad iskolaválasztáshoz való jogát, vagyis kirekesztenek és szegreálnak, mert azt állítják, hogy ezek az emberek nem tudják eldönteni, mi a jó nekik és a gyermekeiknek.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
yndi
2015. május 06. 19:07
Amit Balog csinál, az a klasszikus esete az ún. argumentum ad hominem nevű vitastragégiának. Ha valakinek nincsen érve, akkor célszerűbb a szembenálló felet minősítgetni ("szánalmas", "szégyenletes", "szomorú", "felháborító", "úgynevezett" stb.), és megkérdőjelezi a motivációját, gonosz szándékokat, rosszindulatot feltételezni róla ("a balhé fontosabb", "fontosabb, hogy a saját országuk ellen küzdjenek", "kizárólag azt akarják bizonyítani, hogy..." stb.). Az ilyen vitastratégia a vitakultúra hiányának a biztos jele, és kizár bármilyen értelmes, produktív eszmecserét. Az egyetlen utalás az összefoglalóban arra, hogy Balog valamiféle érvet is megpróbált a beszédében elhelyezni, a romagyilkosság-sorozat említése. Sajnos az nem derül ki, hogy Balog szerint (vagy bárki más szerint) a romák elleni támadássorozat miért következne az integrált oktatásért való fellépésből vagy a szegregált oktatás megakadályozásából.
Gregorius
2015. május 04. 20:38
Igaza van, már korábban, évekkel ezelőtt hallottam arról, hogy a görögkatolikus egyház működik a legsikeresebben a romák között, kár lenne őket akadályozni.
lajkakutyus
2015. május 04. 17:27
Soros Gyorgyot sosem erdekeltek a ciganyok az ő ars poetica-ja: Magyarorszagnak artani kerul amibe kerul. Erre tartja a cigany jogvedoket is. Ezt a kozellenseget ki kellene tiltani az orszagbol.
szintiboj
2015. május 04. 17:20
Balogot nem lehetne már végre kirekeszteni? Az oktatásnak az is nagy segítség lennne
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!