Vajon mi az oka annak, hogy a magyar hatóságok értesítik Szlovákiát arról, ha valaki, akinek szlovák jogosítványa van, szerez magyart is; miközben a magyar állam alapelve az, hogy nem tudatjuk Pozsonnyal, ki kettős állampolgár? És van-e hasonló veszély más okmányok kiváltásánál, például a személyinél, útlevélnél?
A Mandiner utánajárt a kérdésnek. Mint a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkárságától megtudtuk: a 2006/126/EK irányelv szerint senki nem rendelkezhet egynél több vezetői engedéllyel.
Magyar vezetői engedélyt a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 326/2011. (XII. 28.) kormányrendelet alapján csak olyan kérelmezőnek lehet kiadni, akinek a szokásos tartózkodási helye Magyarország területén van. Ha a kérelmező külföldi hatóság, azaz másik ország által kiállított vezetői engedéllyel rendelkezik, az attól függően érvényes a lejártáig vagy pusztán csak egy évig, hogy milyen vonatkozó megállapodás érvényes a kiállító országra. Ha viszonossági alapon (vagy valamilyen más nemzetközi megállapodás keretében) két ország megállapodott egymás jogosítványainak elismeréséről, akkor nyugodtan használható Magyarországon a külföldi jogsi, ám ilyen megállapodások hiányában „külföldi vezetői engedély a Magyarország területén történő tartózkodás kezdetétől számított egy évig jogosít járművezetésre, ezt követően a külföldi vezetői engedélyt kérelemre magyar vezetői engedélyre kell cserélni”.
A szlovák jogosítvány kölcsönösségi alapon a lejártáig érvényes Magyarországon, ugyanis a külföldi vezetői engedély akkor jogosít járművezetésre, ha „a) az az ország, amelyben a vezetői engedélyt kiadták, csatlakozott az 1968. évi Bécsi Közúti Közlekedési Egyezményhez, b) az engedélyt más EGT-államban adták ki”, illetve „viszonosság esetén a más EGT-államban kiadott, nemzeti kategóriában érvényesített vezetői engedély Magyarország területén is jogosít ugyanazon járműkategóriába tartozó jármű vezetésére”.
Az EGT, azaz az Európai Gazdasági Térség tagjai az Európai Unió tagállamai mellett az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) tagjai közül Izland, Norvégia és Liechtenstein.