A kommunikáció szakokat nem fogják megszüntetni, de racionalizálás lesz. „Arról egyelőre még nem beszéltünk, hogy mit és hol finanszírozunk és ki indíthatja a képzést” – mondta Palkovics.
A nemzetközi tanulmányok alapszakkal kapcsolatban azt mondta: beszélt magyar diplomatákkal, akik látják, hogy miként tudnak a szakot végzett hallgatók a külszolgálatban elhelyezkedni. Ez alapján úgy tűnik, hogy szükséges a szak, de ahogy a képzés jelenleg működik, az nem jó – összegezte Palkovics. Ezért a Rektori Konferenciával megállapodtak, hogy a szak megmarad, de átalakítják a tartalmát és megállapítják, hogy egy intézmény milyen követelményeknek kell, hogy megfeleljen, ha indítani akar ilyen szakot.
A társadalmi tanulmányok szak megszüntetéséről a Rektori Konferencia szakbizottsága döntött, nem a minisztérium. A szak ugyanis nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket – mondta az államtitkár. A Diplomás Pályakövető Rendszer adataiból az tűnt ki, hogy a társadalmi tanulmányok szakon végzettek közül sokan dolgoztak olyan munkakörben, ami nem igényel diplomát.
Arra a felvetésre, hogy a saját pénzén mindenki hadd tanuljon, amit akar, Palkovics azt mondta: akkor is majd a Szalay utca előtt fognak tüntetni az értéktelen diplomájukkal. Ugyanis a minisztérium dolga biztosítani, függetlenül attól, hogy ki finanszírozza a képzést, hogy a képzés bizonyos minőségi követelményeknek megfeleljen.
Arra a felvetésre, hogy a kormány célja a Nemzeti Közszolgálati Egyetem helyzetbe hozása lenne, azt mondta: nincs ilyen szándéka a kormánynak. Azt is cáfolta, hogy lett volna olyan elképzelés, miszerint csak az NKE-n lehetett volna nemzetközi tanulmányokat hallgatni.
A konzisztórium, a fenntartói tanács bevezetésével kapcsolatban azt mondta: ilyen testület a magán- és egyházi egyetemeken is létezik, valamint Amerikában és Németországban is vannak hasonló példák. A testület nem dönt, csak egyetértési jogot gyakorol, és az egyetemek akarják is ezt, a Rektori Konferencia javasolta, hogy legyen ilyen – mondta Palkovics. Arra a felvetésre, hogy nem azért van-e a konzisztóriumra szükség, mert a kancellári rendszer nem működik, azt mondta: a kancellári rendszer jól működik, de vannak olyan ügyek, amit a kancellár egyedül nem tud ellátni, ezeknek egy részét rendelik az 5 tagú konzisztóriumhoz.