Index: Félmilliárdot csalt, majd miniszteri biztos lett Kiss Szilárd

2015. március 02. 10:29

A gyanú szerint félmilliárd forinttal károsította meg az Orgovány és Vidéke Takarékszövetkezetet Kiss Szilárd, a moszkvai nagykövetség korábbi agrárattaséja. Az Index azt írja: Kisst azután nevezték ki miniszteri biztossá a Földművelésügyi Minisztériumban, hogy az Alkotmányvédelmi Hivatal átvilágításán megbukott. A csalással kapcsolatban ekkor már nyomozott a rendőrség.

2015. március 02. 10:29

Mint arról korábban a Mandiner is beszámolt, januárban letartóztatták a korábban moszkvai magyar nagykövetség agrárattaséjaként és keleti gazdasági kapcsolatokért felelős miniszteri biztosként tevékenykedő  Kiss Szilárdot (a képen kockás öltönyben, piros szemüvegben). Kisst az Orgovány és Vidéke Takarékszövetkezet felszámolása kapcsán hűtlen kezeléssel és vesztegetéssel vádolják. Az Index most Kiss egyik társa, Sziky Gyula lehallgatott telefonbeszélgetéseinek jegyzőkönyve alapján ismertette az ügyet.

Eszerint Kiss 2013 augusztusában több mint félmilliárd forinttal rövidítette meg a takarékszövetkezetet. Az ügylet pofonegyszerű volt: a cégének, a Winexport Kft.-nek a szövetkezet felé fennálló 700 milliós tartozását egy strómanon, Sziky Gyulán keresztül 100 millió forintért megvásárolta. Sziky persze nem hajtotta be az adósságot, a szövetkezet vezetőjének, Gellért Imrének pedig 40 millió forint kenőpénzt adtak. A rendőrség az ügyletben résztvevő Sziky telefonját hallgatta le akkor már egy ideje.

Ekkor a kiterjedt oroszországi kapcsolatokkal rendelkező Kiss még agrárattasé volt, Paprika nevű üzletlánca kapcsán a Heti Válasz, a keleti nyitás kapcsán pedig a Magyar Hírlap foglalkozott vele. Kiss hivatalosan a Földművelésügyi Minisztérium kötelékébe tartozott, onnan kapott fizetést és utasításokat is, Fazekas miniszter ki is tüntette a „a magyar élelmiszerek oroszországi piacra juttatása érdekében végzett munkája elismeréseként”. A lehallgatási jegyzőkönyvek alapján viszont úgy tűnik, hogy Kiss általában csak olyan célokért lobbizott, amelyből neki személyesen is előnye származott.

Így például Kiss részt vett az orosz Magnit élelmiszerlánc egy magyarországi befektetésének előkészítésében is, melyet a megegyezés után Szijjártó Péter akkor még államtitkári minőségében jelentett be 2013 decemberében. A Magnithoz köthető orosz mágnások – Szergej Galickij tulajdonos és Hacsatur Pombuhcsan igazgatósági tag – vezetőként bukkantak fel Kiss orgoványi takarékot megrövidítő cégében, a Winexport Kft.-ben.

A rendőrség ekkor már tudott Kiss ügyeiről, akit állítólag saját kérésére hívtak vissza szeptemberben moszkvai pozíciójából. Az Index szerint azonban a visszahívás oka valójában az volt, hogy az Alkotmányvédelmi Hivatal kockázatokat tárt fel Kiss átvilágítása során, ezért a külügy hazahívta, Martonyi János akkori külügyminiszter pedig mind a moszkvai nagykövetség, mind a Külügyminisztérium környékéről gyakorlatilag kitiltotta. Ekkor nevezték ki Kisst a Földművelésügyi Minisztériumban keleti gazdasági kapcsolatokért felelős miniszteri biztossá.

Összesen 114 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tintamin
2015. március 02. 21:06
Alternatív értelmezési megoldások fideszes agyrokkantak számára: 1. Zsindex??!?!?! A tudjátokkik találták ki az egészet! 2. Ez már rég nem volt fideszes akkor, amikor ezt csinálta. 3. Soha nem volt fideszes. 4. MSZP-s volt, provokáció az egész. 5. Gyurcsányahibás!!
zolka50.50
2015. március 02. 19:29
"Gyurcsány Ferenc azóta sem tett le a látogatásról. 2006 ősze óta próbál egy újabb találkozót kieszközölni (Göncz Kinga ezt rendszeresen felhozza amerikai találkozóin), ám a Fehér Házban elutasítóak. A magyar miniszterelnök többek között a haldokló Tom Lantosnak átadandó kitüntetés ürügyén szeretett volna George Bushsal fényképezkedni, ám a negatív amerikai válasz után el sem utazott a tengerentúlra. A mai miniszterelnökkel a 2006-os választásokat követően, a mind egyértelműbbé váló orosz kapcsolattal párhuzamosan vált fagyossá a viszony. Idővel az is kiderült, hogy Gyurcsány képtelen az üzleti élethez szükséges kiszámíthatóságot biztosítani. "A Magyarországon jelen lévő külföldi cégek számára továbbra is komoly probléma, hogy a magyarországi állami beruházások mindössze tizede mentes a korrupciótól" - nyilatkozta idén júniusban April Foley budapesti amerikai nagykövet. A korrupció és az orosz terjeszkedés magyarországi összefüggései június 12-én az amerikai szenátus külügyi bizottságában is előkerültek. A Joe Biden (Barack Obama alelnökjelöltje) által vezetett testület meghallgatásán a térség üzleti kockázatainak elemzésével foglalkozó, ukrán származású Roman Kupchinsky leszögezte: "Magyarországon homályos hátterű, a szervezett bűnözéssel és a Gazprommal gyanús kapcsolatban álló vállalkozások igyekeznek ellenőrzésük alá vonni a háztartási gáz elosztása és az energiatermelés széles szeletét."
vakhangya4
2015. március 02. 19:15
Na kíváncsi leszek, hogy ezt, hogy kötik majd Gyurcsányhoz. :-))))
Riwen
2015. március 02. 19:11
Nem baj, jól fog mutatni Seszták és Tasnádi mellett. Éljen a párt!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!