Felvilágosította a Fidesz Magyar Pétert: elbújhat a tiszás szégyenében
„Aki azt gondolja, hogy minden nőt megkaphat, az egy nőt sem kap meg igazán” – jegyezte meg a Fidesz-frakció.
A Fidesz szerint nem a „az évtizedes pénzügyi korrupciónak véget vető” kormányt kéne támadnia az ellenzéknek, hanem „a valódi felelősök megtalálásában kellene segíteni”. A Fidesz szeretne választ kapni arra, hogy „a szocialista kormányok vajon miért hunytak szemet az évtizedes pénzügyi korrupció fölött”.
Már a jövő héten zárolhatják a felelősök vagyonát – reagált a Fidesz vasárnap a Quaestor-ügyben tett ellenzéki nyilatkozatokra, és „politikai cirkusz” helyett az erről szóló előterjesztés házszabálytól eltérő tárgyalásának támogatására kérte az ellenzéki pártokat. „A politikai cirkusz és az évtizedes pénzügyi korrupciónak véget vető kormány támadása helyett az ellenzéknek az érdemi parlamenti munkában, a károsultak mielőbbi kártalanításában, és a valódi felelősök megtalálásában kellene segíteni” – fogalmazott az MTI-hez eljuttatott közleményében a nagyobbik kormánypárt.
A Fidesz rámutatott: akár már a jövő héten életbe léphet az a törvény, amely lehetővé teszi, hogy „az összes szélhámos összes cégének vagyonát és akár személyes vagyonát is zárolni tudjuk” akár már folyamatban lévő ügyekben is, a lefoglalt vagyont pedig be lehet vonni a kártalanításba. Azt ígérték: ezt követően „rendet tesznek” a brókerpiacon és felállítják a vizsgálóbizottságot, „hogy végre választ kapjunk arra, hogy a szocialista kormányok vajon miért hunytak szemet az évtizedes pénzügyi korrupció fölött, miért engedtek brókereket a kormányuk közelébe és mit keresnek az embereik a brókercégek hálózatában”.
A „szocialista” brókerbotrány
A 150 milliárdos csalást elkövető Quaestor-csoport vezetőjétől, Tarsoly Csabától egyébként nem nagyon lesz mit elvenni: Tarsoly Csaba budai, százmilliókat érő villája egy svájci cég tulajdona. Édesapja, Tarsoly Vince XVII. kerületi háza pedig Tarsoly Vincéné nevén van, ám mivel neki nincs üzletrésze a Quaestorban, így elvenni sem lehet tőle. Tarsoly Csabát ugyan őrizetbe vették a rendőrök, de egyelőre még mindig nem került előzetes letartóztatásba.
Az is kiderült az elmúlt hetekben, hogy a Szijjártó Péter vezetése alatt álló Külgazdasági és Külügyminisztérium alá tartozó Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. több milliárd forintot tartott a Quaestornál, amit éppen a csőd bejelentésének napján vettek ki onnan, a kormány szerint a miniszterelnök utasítására. Ez, és a Tarsoly által Orbánnak küldött levél, illetve a bizonytalanság arról, hogy mikor döntöttek a brókercégeknél tartott pénz kivonásáról együttesen felveti a bennfentes kereskedés gyanúját. Tarsolynak parlamenti belépője is volt, melyet 2013-ban kapott a Lázár János vezette Miniszterelnökségtől, ahol akkor még Szijjártó is államtitkár volt. Mikuska Zoltán, Tarsoly személyi titkára is a Miniszterelnökségtől igazolt a Quaestorhoz.
Schiffer Orbán vagyonát is lefoglalná
Korábban az LMP társelnöke, Schiffer András beszélt arról, hogy pártja a fideszes előterjesztést úgy módosítaná, hogy ne csak a vezető tisztségviselők, hanem mindazon hivatalos személyek – jegybanki tisztségviselők, kormánytagok – vagyonát is zárolni kelljen, akik „jobb tudomásuk” ellenére nem tették meg a szükséges intézkedéseket.
A DK képviselője, Vadai Ágnes egy közleményben arról írt: a sokadik összefonódás „a fideszes brókerbotrányban” a legfőbb ügyész körül, hogy felesége vezeti a jegybank személyügyi igazgatóságát. Szerinte ezzel az ügyészség tétlensége miatt felháborodott Quaestor-károsultaknak érthetőbbé vált, hogy a cég tulajdonosa, Tarsoly Csaba miért menthette ki minden vagyonát. A párt a legfőbb ügyész, a felesége, és lányának barátja nemzetbiztonsági meghallgatását is követeli. Közleményében utalt arra, Polt Péter lánya Tarsoly Csaba titkárával áll szoros kapcsolatban.
Az Együtt elnöke, Szigetvári Viktor pedig azt közölte: pártja nem támogatja majd az Országgyűlésben a brókerpiac rendbetételéről szóló fideszes javaslatot. Szerinte Orbán Viktor miniszterelnöknek van felelőssége az ügyben, mert nem intézkedett időben, és ezzel méltatlanná vált a pozíciójára. Közölte: az Együtt csak olyan javaslatot tud támogatni, amely nélkülözi a demagógiát.