Arra a kérdésemre, hogy Merkel asszony mivel is érdemelte ki ezt a kitüntetést, Újszászi Ilona, az SZTE sajtószóvivője adott választ. Dísztoktori címet az egyetemek kiemelkedő tudományos munkásságért, vagy az oktatásban játszott szerepért szoktak adni, ez ugye adott volt Merkel asszony esetében – magyarázta. A másik fontos szempont a világpolitikában, a társadalomért folytatott munka, illetve az európai integráció elmélyítéséért, és a német együttélésért végzett tevékenység, amivel a kancellár asszony mindenképp kiérdemelte a „doctor honoris causa”, azaz a tiszteletbeli doktor kitüntető címet – jelentette ki a sajtószóvivő asszony.
Hat egyetem diákjai gyűltek össze, hogy fogadják Angela Merkel német kancellárt a budapesti Andrássy Gyula Budapesti Németnyelvű Egyetemen. Képviseltette magát a Közép-Európai Egyetem (CEU), az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE), a Szegedi Tudományegyetem (SZTE), a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE), a Semmelweis Egyetem (SE), és végül az Andrássy Gyula Németnyelvű Egyetemen diákjai is. Összesen százhuszan várták, hogy feltegyék a német kancellárnak kérdéseiket. A program előtt az izgalom és a feszültség oldása érdekében rövid próbát tartottak, így alkalom nyílt a kérdések moderálására is. A szervezők kikötése volt, hogy a bemutatkozás után rövid, frappánsan megfogalmazott kérdéseket tegyenek fel a hallgatók.
Egy díszdoktor, aki jó problémamegoldó
„Angela Merkel jó problémalátó” – mondta a fizikusként végzett, Zölei-Szénási Dániel, aki az SZTE-n német nyelven tanít orvostanhallgatóknak fizikát. Szerinte attól igazán jó fizikus, hogy nem ragaszkodik görcsösen egy adott látásmódhoz, hanem inkább a problémákat keresi. Angela Merkel fizikusként megtanulta a precizitást, a pontosságot és a probléma meglátást, és a lehető legszélesebb körben próbál megoldást találni rá. Hozzátette: a megtanultakat a politikai életben ugyanígy tudja alkalmazni.
Merkelt az Andrássy Egyetem rektora, Masát András köszöntötte, aki büszke arra, hogy Németország támogatja egyetemüket. Az új akkreditációnak köszönhetően 25 országból kb. 200 hallgató, köztük doktoranduszok is érkeznek Kelet-Közép Európából, valamint a Balkánról is. Fontosnak tartja a német-magyar kapcsolatokat: céljuk, hogy az egyetem a „német nyelvi politikai központi elemmé váljon”. Hosszan megőrizzük emlékeinkben Merkel asszony látogatását – hangsúlyozta Masát András.