Moszkva üzent: „Franciaország, Magyarország, Spanyolország – ezek az országok megértik!”
Több-kevésbé konstruktív politikát folytatnak.
Paks II nélkül is kielégíthető Magyarország energiaigénye az Energiaklub tanulmánya szerint. Ehhez 2030-ig nagyjából 27 százalékra kellene növelni a megújuló energia arányát és racionalizálni kell az energiafelhasználást.
A dán fejlesztésű EnergyPlan szoftverrel modellezte az Energiaklub Magyarország energiapiacát 2030-ig. Eddig szól Magyarország hivatalos energiastratégiája is. Abban az évben még nagy valószínűséggel termelne mind a négy jelenleg létező paksi blokk is. Az Energiaklub arra az eredményre jutottak, hogy a paksi bővítés nélkül sem leszünk gondban.
Sajtóközleményükben azt írják: az EnergyPLAN egy ország vagy régió teljes energiagazdaságát modellezi, tehát az összes szektor – lakosság, mezőgazdaság, ipar, szolgáltatások, közlekedés – minden típusú energiaigényével számol. Az energiarendszer egyéves működését vizsgálja, méghozzá órás felbontásban, ami az időjárásfüggő megújulók és a villamosenergia-igény folyamatos változása miatt fontos. A program magyarországi alkalmazhatóságát egy 2011-es hazai energiamodell létrehozásával ellenőrizték. A kapott eredmények a statisztikai tényadatokhoz képest alig mutattak eltérést.
Az eredmények szerint 2030-ban is működőképes lesz a magyar energiarendszer, Paks II nélkül is. A megújuló energiaforrások arányát 27 százalékra jósolják, míg az import minimális lesz: a 2013-as 11,9 terrawattórához képest csak 0,7 terrawattóra.
Azzal számolnak, hogy a hőigényekhez szükséges erőforrások mennyisége az energiahatékonysági beruházásoknak és az új, alacsony energiaigényű épületeknek köszönhetően 24 százalékkal csökken, az alternatív meghajtású személyautók aránya eléri a húsz százalékot, az áruforgalom 30 százaléka pedig a vasútra terelődik.
Összességében 2011-hez képest 3 százalékkal csökkenni fog az ország teljes erőforrásigénye 2030-ra – olvasható az Energiaklub közleményében.