Déli Áramlat: felmondanák a kormányközi megállapodásokat az oroszok

2014. december 08. 21:31

Az orosz kormány elkezdte a Déli Áramlattal kapcsolatos kormányközi egyezmények felbontásának jogi előkészítését.

2014. december 08. 21:31

Oroszországban megkezdték az előkészületeket a Déli Áramlat gázvezeték megvalósításáról kötött kormányközi megállapodások felmondására – közölte Alekszandr Novak orosz energiaügyi miniszter hétfőn Moszkvában. A politikus azt mondta, „foglalkoznak a kérdéssel”, és minthogy jogi ügyről van szó, ez gondos munkát igényel. Alekszandr Novak azt is közölte, hogy a tárca képviselői nem vesznek részt Maros Sefcovicnak, az Európai Bizottság energiaunióért felelős alelnökének és hat uniós tagállam energiaügyi minisztereinek keddi brüsszeli tanácskozásán, amelyen a Déli Áramlat projekt lezárása miatt kialakult helyzetről lesz szó. 

Az Interfax orosz hírügynökség jelentése szerint azokról az uniós országokról – közöttük Magyarországról – van szó, amelynek a területén tervezték a gázvezeték egyes szakaszait, és amelyek kormányközi egyezményt kötöttek Oroszországgal a beruházás megvalósításáról. 

Novak azt mondta, hogy most dolgozzák ki az Oroszországból Törökországba tartó vezeték útvonalát. Hozzátette, hogy a brüsszeli tanácskozás az európai uniós tagállamokat érinti, és minthogy országa nem tagja a szervezetnek, az általa vezetett tárca sem vesz részt a megbeszélésen. 

Nem lesz Déli Áramlat

Vlagyimir Putyin orosz államfő egy hete Ankarában jelentette be, hogy – miután az Európai Unió nem támogatja az orosz gáznak Ukrajna megkerülésével Dél- és Közép-Európa több országába eljuttatását szolgáló vezetékrendszer megépítését, és nem kapták meg Bulgáriától a szükséges engedélyt - Oroszország nem tudja megvalósítani a Déli Áramlatot. Ezzel szemben Törökország felé építenek gázvezetéket, és oda irányítják az orosz földgázt. Alekszej Miller, a Gazprom elnöke később közölte, hogy a projektet lezárták, és Ankarát hozzák kedvező helyzetbe. Ukrajna tranzitjelentősége pedig szerinte "lenullázódott". 

A török gázvezeték megvalósítására a Gazprom orosz állami energetikai cég Gazprom Russzkaja néven vállalatot alapít. Ezt hétfőn jelentették be Moszkvában. 

Az Interfax emlékeztetett arra, hogy a Déli Áramlatot évi 68 milliárd köbméter orosz földgáz továbbjuttatására tervezték. A Törökországba vezető Kék Áramlat csőrendszernek jelenleg 16 milliárd köbméter az éves teljesítménye. Ankara korábban többször is felajánlotta területét Oroszországnak az Európába irányuló gázszállításra.

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bdi
2014. december 09. 07:34
Mindenki meghülyült? Ott van a mostani vezeték, egyre kevesebb gázra lenne szükségünk. Csak a gusztustalan diktátorán múlik, hogy jön-e azon gáz vagy sem. Csak arra kellett volna neki a déli vezeték, hogy ukrajnát teljesen tönkretehesse. Nekünk az lenne az érdekünk, hogy megépüljön a hozzáférés bármilyen tengeren szállított cseppfolyós gázhoz. Ha az megvan az oroszok is kénytelenek lesznek olcsóbban adni a gázt.
trendo
2014. december 08. 23:24
Csak egy kérdés. Miért is nem tud az orosz gáz az eddigi útvonalon jönni? Az ukránokhoz szállít Putyin, hiszen tejeltek... Vissza a kályhához, gyerekek!
illesl
2014. december 08. 23:07
Én ehhez a palagázhoz nem értek. Azt felfogom, hogy cseppfolyósítható, na de hogyan hozzák ide? Jobban mondva minden együtt van-e, értem a szállítást, az egész ügymenet szabályozását? Mindenesetre a már meglévő tűzifámhoz veszek néhány köbmétert. Azt a ronda nyivákoló bandát, aki megfúrta a déli áramlatot, remélem, favágó munkásnak viszik -20 fokban...
pitypang1125
2014. december 08. 23:06
Brüsszeli faszfejek!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!