A pedagógusbérrel kapcsolatos javaslat visszavonását kéri a pedagógus kar

2014. december 14. 11:58

A Nemzeti Pedagógus Kar azt kéri, hogy vonják vissza azt a javaslatot, ami megszüntetné a pedagógusbérek minimálbérhez kötését. A kar szerint ez volt a pedagógus-életpályamodell hosszú távon legfontosabb eleme.

2014. december 14. 11:58

A Nemzeti Pedagógus Kar (NPK) azt kéri, hogy az előterjesztők és a döntéshozók vonják vissza a költségvetési törvény azon pontját, amely megszüntetné a pedagógusbérek minimálbérhez kötését. A szervezet országos küldöttgyűlése erről szóló, elektronikus úton hozott állásfoglalását vasárnap juttatta el az MTI-hez.

A NPK véleménye szerint a pedagógusok előmeneteli rendszerének hosszú távon legfontosabb eleme volt az illetményalap minimálbérhez való rögzítése. Ez jelentette a garanciát a jövedelmek értékének megőrzésére. Ennek megváltoztatása egyértelműen hátrányos a pedagógusok számára. A kar szerint félő, hogy a szeptemberben esedékes 3 százalék körüli béremelés már 1 százalékos évi infláció mellett is a pedagógusok többségénél reálbércsökkenést eredményezi. Ezért kérik az előterjesztőket és a döntéshozókat, hogy ezt figyelembe véve gondolják át a költségvetési törvényjavaslat e pontját, és kezdeményezzék annak visszavonását.

Az elnök már szombaton is tiltakozott

Szombaton a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke és 13 rangos állami és egyházi gimnázium vezetője kérte nyílt levélben a kormányfőt, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) illetékes vezetőit, valamint a parlamenti pártok frakcióvezetőit, hogy továbbra is a minimálbérhez kötötten emelkedjenek a pedagógusbérek, és ne változtassanak a vonatkozó szabályozáson.

Erre a szaktárca úgy reagált: a jövő évi költségvetésben benne van a következő pedagógusbér-emelés fedezete, és 2015 szeptemberétől átlagosan legalább 3,4 százalékkal nő majd a pedagógusok alapilletménye az idei, októberben kézhez kapott bérhez képest. Kitértek arra is: a pedagógusok előmeneteli rendszerének bevezetése az előzetes ütemezésnek megfelelően folyik, egy év alatt háromszor is emelkedett a pedagógusok alapilletménye 2013. szeptember és 2014. szeptember között. 2014 után 2015-ben is tovább növekszik a pedagógusok bére, 2015. januártól több mint 20 ezer pedagógus illetménye az előmeneteli rendszer részeként legalább 8 százalékkal növekszik majd. Ők azok, akik pedagógus II., vagy mesterpedagógus minősítést kaptak idén. 2016 januárjától a kormányzat szándékának megfelelően tovább folytatódik a pedagógus II. és a mesterpedagógus fokozatba átlépők számának a növekedése, így a bérük is nő – jelezték.

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2014. december 15. 09:28
Évi 10%-os béremelésekkel sanyargatják őket érthető a végzetes elkeseredésük.
Szőke Ciklon
2014. december 15. 09:16
És azt is követelik, hogy nekik is csak annyi szabadságuk, szabadnapjuk legyen, mint a többi munkavállalónak. Nem kell az őszi szünet, a téli szünet, a tavaszi szünet és a nyári szünet, illetve, ha már van, ezekre a napokra nem kérnek fizetést. Továbbá követelik, hogy a korrepetálásért befolyt, eddig adózatlan jövedelmük után ők is adózhassanak. Amennyiben ez a kérésüket teljesíti a kormány, ígérik, hogy nem fogják melegen ajánlani a szülőknek a gyerek korrepetálását, nem fogja javasolni a magyar tanár a matek tanárt, a matek tanár a magyar tanárt.
Apáczai
2014. december 14. 12:39
A pedagógusok kikérik maguknak, hogy most, amikor pár hét választ el bennünket a jelentős béremeléstől, éppen most rondítson bele a Pedagógus Kar a kommunista szakszervezettel karöltve.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!