Elhallgatta a New York Times Kertész Imre véleményét

2014. november 11. 15:07

Kertész Imre diktatúrázás helyett arról beszélt a New York Times-nak, hogy remekül érzi magát Magyarországon. Az interjú végül nem jelent meg az amerikai lapban – árulta el Kertész Imre egy magyarul a Szombatban megjelent interjúban.

2014. november 11. 15:07

A Válasz.hu-n Ablonczy Bálint idézi Kertész Imre történetét arról, hogyan nem jelent meg egy vele készült interjú a New York Times-ban. Kertész ezt a történetet az angolul a The Hungarian Quarterly-ben, magyarul a Szombat zsidó folyóiratban megjelent interjújában mesélte el.

Eszerint Kertész Imrét interjú céljából felkereste a New York Times riportere. Kertész a magyarországi közállapotok kapcsán arról beszélt az amerikai lap munkatársának:

„A helyzet kielégítő, remekül érzem magam, mire meglepődött. Úgy tűnt, az a benyomása, hogy megfélemlítve érzem magam a politikai hangulat miatt. Azután megkérdezte, hogy miért adtam a kéziratokat a német Akadémiának, és amikor elmondtam neki az indokaimat, nos, akkor úgy tűnt, nem tetszik neki a válaszon. Nyilvánvalóan úgy értelmezte ezt a gesztust, mint a Magyarországgal kapcsolatos aggodalmaimnak a kifejeződését, amelyről azonban hangsúlyozottan szó sincs. (…) Azt gondolta, hogy majd hangot adok az ellenérzéseimnek Magyarországgal szemben vagy valami ilyesmi. És nem tettem. Azzal a céllal érkezhetett, hogy rávegyen, mondjam azt, hogy Magyarországon ma diktatúra van, ami nem igaz. Szándéka csupán azt jelzi, hogy halvány sejtelme sincs arról, hogy mi az a diktatúra. Ha az ember szabadon írhat és véleményt nyilváníthat, nyíltan kifejezheti az ellenvéleményét és szabadon utazhat, akkor egyszerűen képtelenség diktatúráról beszélni. Ezt aztán meg is mondtam neki. Nem vagyok mindennel teljes mértékben elégedett, ami Magyarországon történik, mint ahogy nem is voltam soha, de abban bizonyos vagyok, hogy Magyarországon diktatúra lenne, nem több mint ideológia és felelőtlen beszéd. Az interjú végül sohasem jelent meg” – árulta el a Nobel-díjas Kertész Imre.

Összesen 143 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
d.a.angela
2014. november 12. 08:30
Ez érdekes infó volt, de megerősít abban, hogy a sajtó és a politika szeret felkapni valami hírt csámcsogni rajta. Sajnos az igazság nem érdekel senkit. Pedig az sokkal árnyaltabb. Az tény, hogy ez a fasisztázás, diktatúrázás minden alap nélkül divat lett.Itt sincs több fajgyűlölő, mint Amerikában, vagy nyugaton. Senkit nem zárnak be a véleményéért, szabadon utazhatunk.Akik ezt elhíresztelték, azok felelőtlenek, akik leírják, azok is felelőtlen újságírók. Lehet kritizálni egy rendszert, egy kormányt, politikust, de valós érvekkel. Ez már túlzás és inkább hatalomért, pénzért, lejáratásért megy. Kíváncsi vagyok meddig tart ez a divat.Mert mint mindent, egyszer ezt is megunják.
illiberator
2014. november 12. 07:14
Szememben most lett Imre Kertészből, Kertész Imre. Gratulálok!
vizesnyolcas
2014. november 11. 22:18
Már Horn Gyula tanácsadói is imígyen dühöngtek a drágalátos koalíciós partner ármánykodásai miatt: "a »kék« sajtó már nem csak idehaza támad habzó szájjal, hanem előveszik a jó régi Antall-időkbeli kedvenc trükköt. Írnak idehaza egy szép, támadó cikket. Külföldön megkörnyékeznek Soros György kitűnő kapcsolatai révén egy két tekintélyes nyugati lapot. Ha lehet, gazdaságit. A Wall Street Journalt, az Economistot, a Franfurtert. Kiküldik az anyagot - és az ottani embereik megjelentetik mint szakértői véleményt. Esetleg »budapesti forrásokra« támaszkodva." Forrás: Szatmári Jenő István: (Majdnem) halott újságíró nem nem hazudik. 1995.
indiáner
2014. november 11. 20:21
Miért kéne egy újságnak beszámolni arról, hogy egy zsidó remekül érzi magát Magyarországon? Arról nem írnak cikket, ha megharapja a postást a kutya.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!