Míg a Budapest Pride felvonulásának résztvevői az Alkotmány utcában gyülekeztek „A család nevében” facebook-csoport ellentüntetői jelentek meg a Kossuth tér sarkán. A menet később elindult a Városliget felé, az útvonalon jelentős a rendőri jelenlét, útközben újabb ellentüntetők jelentek meg.
Szigorú biztonsági intézkedések mellett gyülekeztek a budapesti Alkotmány utcában szombat délután a Budapest Pride Fesztivál felvonulásának résztvevői. Közben az Alkotmány utca és a Kossuth tér sarkán tüntet „A család nevében” facebook-csoport, a két rendezvényt a rendőrség kettős kordonnal választotta el. Az ellentüntetők „Boldogító másság; Heteró család” és „Jézus mondja: térjetek meg! ... mert a bűn zsoldja a halál...” feliratú molinókat tartottak. A demonstrálók fehér pólóban voltak, és nem hangoskodtak.
A Facebook-csoport oldalán egyebek mellett az olvasható, hogy a rendezvényüket nem a közrend vagy bármiféle közösség ellen, hanem éppen ellenkezőleg, „a közerkölcs-, a család hagyományos értékei-, a gyermekek jogainak védelmében, a család ellen irányuló törekvésekkel szembeni társadalmi immunitás kibontakoztatása érdekében” szervezik. Véleményük szerint „a közrend és köznyugalom megzavarására elsősorban a Budapest Pride, másodsorban pedig az a rendőrség alkalmas, mely a homoszexuális lobbi által a hazai közélet szereplőire kifejtett nyomás miatt gyakorlatilag nem képes a munkáját elfogultság nélkül, a törvények által meghatározott elvek mentén végezni”.
Később kisebb-nagyobb csoportok érkeztek a tüntetés helyszínre, köztük volt Orosz Mihály Zoltán, Érpatak polgármestere is, aki arról beszélt a kordonok mögött álló rendőröknek, hogy politikai szabadságjoga bemenni a felvonulásra. Követelte, hogy engedjék be, mert – mint fogalmazott – „a buzik kamionjára” akar felmenni, hogy megmutassa nekik a konzervatív értékeket. A demonstráció helyszínén megjelent még Budaházy György, aki ellen terrorcselekmény vádjával folyik büntetőper.
A kordonokkal körbezárt Alkotmány utcában, a Budapest Pride felvonulás indulására több száz résztvevő várt délután három órakor, ők színes lufikkal díszített teherautók körül várakoztak. Közben folyamatosan érkeztek az emberek a lezárt területre, ahova csak úgynevezett beengedő pontokon lehet bejutni. A pontokon a szervezők – rendőri jelenlét mellett – csak az ott lakókat és az újságírókat engedik be a vonulásra érkezőkön kívül.
A parlament egyik, Kossuth térre néző erkélyéről Novák Előd, a Jobbik alelnöke egy segítőjével „A Ház nem kér a deviáns propagandából” feliratú molinót lógatott ki.
Frissítés:
A menet délután elindult az Alkotmány utcából a Városliget felé. A menettel három, lufikkal feldíszített kamion megy végig az útvonalon. A résztvevők szivárványos zászlókat lobogtattak és napernyőket tartottak, sokan még a mentőautókra is szivárványos luficsokrokat aggattak. A résztvevők azoknak az országoknak a zászlóit is lengették, amelyek budapesti nagykövetségei támogatásukról biztosították a rendezvényt. Az MTI tudósítói amerikai résztvevőket is láttak a rendezvényen, valamint családokat, idősebbeket, fiatalokat egyaránt láttak a tömegben.
A menet indulása előtt, az Alkotmány utca és a Kossuth Lajos tér találkozásánál, „A család nevében” facebook-csoport által szervezett tüntetés résztvevői közül mintegy ötvenen, Orosz Mihály Zoltán (független) érpataki polgármester vezetésével átvonultak Honvéd és a Kálmán Imre utca sarkához, a Pride-felvonulás egyik bejáratához. Szidalmazták a felvonulásra érkezőket, többször azt skandálták „mocskos buzik”, erre válaszul többen azt kiabálták, hogy „mocskos nácik”. A helyszínre a kiabálásokat követően néhány perccel több rendőrautót vezényeltek.
A kordonon kívül, szintén a Kálmán Imre utcánál egy fekete ruhát viselő csoport, több tucat ember szintén szidalmazta a Pride-felvonulásra érkezőket, és petárdákat robbantottak. Többen közülük kapucnit húztak a fejükre. A Hold utca és a Kálmán Imre utca kereszteződését a rendőrség körbezárta, és az ott tartózkodó mintegy 40-50 fekete ruhás tiltakozót elkezdték igazoltatni.
Az idei fesztivál jelmondata a „Budapest Pride 365: most és minden nap”. A szervezek tájékoztatása szerint ezzel azt akarják üzenni, hogy az LMBTQ emberek egyenjogúságának ünnepe nem korlátozódhat egy napra, olyan társadalmi környezet szükséges, ahol az LMBTQ-emberek az év minden napján felvállalhatják szexuális orientációjukat.
Előzőleg több politikai párt, jogvédő és társadalmi szervezet biztosította támogatásáról az LMBTQ-közösség törekvéseit és többen jelezték, hogy képviseltetik magukat a felvonuláson. Üdvözölte a fesztivált a Demokratikus Koalíció, a Lehet Más a Politika, a Magyar Liberális Párt; utóbbiak azt is jelezték, hogy képviselői részt vesznek a felvonuláson. Közben 20 állam budapesti nagykövetsége közleményben tudatta, hogy támogatja a Budapest Pride-ot. Tizenhat uniós tagállam mellett az Amerikai Egyesült Államok, Ausztrália, Izrael és Norvégia képviselete.
Az MSZP arra kérte a főváros rendőrkapitányát, hogy a rendőrség szavatolja a felvonulók békés joggyakorlását és a főváros polgárainak háborítatlanságát. Ugyanakkor a Jobbik úgy nyilatkozott, hogy a többségi társadalommal szembeni provokációnak tartja a Budapest Pride-ot.
A Pride a felvonulás után piknikkel zárul a Városligetben. Ott a tervek szerint beszédet mond Ulrike Lunacek, az Európai Parlament LMBT Intergroupjának tagja, Gulyás Márton, a Krétakör ügyvezetője, a Humán Platform aktivistája, Svetlana Zakharova orosz LMBTQ-aktivista és Milanovich Dominika, a Budapest Pride sajtószóvivője.