Új mutatót villantott Áder János: kútba dobhatjuk a GDP-t?
„Mert a GDP ugyan fontos dolgokat mér, de azt, ami az emberi élet, a jólét és a fenntarthatóság szempontjából releváns, azt nem” – mondta.
Szerdától kétnapos hivatalos látogatást tesz Magyarországon Gurbanguly Berdimukhammedow, Türkmenisztán elnöke, aki Áder János köztársasági elnök meghívására érkezik Budapestre. A türkmén elnök kemény diktátor, az ország rendszeresen az utolsó előtti helyen szerepel a szabadságjogokkal foglalkozó listákon.
Szerdán Áder János meghívására Budapestre érkezik Gurbanguly Berdimukhammedow türkmén elnök. A két államfő szerda délelőtt folytat megbeszélést, délután pedig Kövér Lászlóval találkozik Berdimukhammedow. A türkmén államfő csütörtök reggel megkoszorúzza a Magyar Hősök Emlékművét a Hősök terén.
Az Index szerint a tárgyalások után a két államfő dokumentumokat is aláír az együttműködés további fejlesztése érdekében. 2014 elején Magyarország és Türkmenisztán kormányközi megállapodást írt alá a gazdasági együttműködésről. Korábban arról is szó volt, hogy Magyarország technológiai felszereléseket és gyógyszereket exportálna Türkmenisztánba, ahonnan olajat importálnánk. A türkmenisztáni légitársaság jelezte, hogy a következő években járatot indítana Budapestre.
Magyarország 1991 decemberében ismerte el az egykori szovjet tagköztársaság Türkmenisztánt szuverén és független államként. A két ország között 1992 májusában létesültek diplomáciai kapcsolatok. A Magyar Köztársaság 2002-ig a moszkvai nagykövetét akkreditálta a közép-ázsiai országba, azóta a teheráni magyar nagykövet látja el a diplomáciai képviseletet. Türkmenisztánnak jelenleg nincs Magyarországra akkreditált nagykövete. Schmitt Pál államfő 2011 novemberében járt Türkmenisztánban.
Gurbanguly Berdimukhammedow kemény diktátor, Türkmenisztán rendszeresen az utolsó helyen végez a szabadságjogokkal foglalkozó szervezetek listáin. Ellenzéki pártok nem létezhetnek, az ellenzékieket bebörtönzik, a sajtószabadságot korlátozzák. Egy aktivistának például véres birkafejet hagytak a lakása előtt, miután a Szabad Európa Rádiónak nyilatkozott. Általában csak Észak-Koreát tartják Türkmenisztánnál keményebb diktatúrának – foglalja össze az Index.