Miniszterelnök Úr, inkább Önt vigye el az az ördög!
Trump nemzeti politikája egyértelmű terjeszkedési szándékot jelez, amely nem békét hozna, hanem újabb konfliktusokat teremtene.
Szombaton számolják meg a külföldről, illetve az átjelentkezéssel szavazók szavazatát. Így a jelenleg billegő körzetekben megváltozhat az eredmény, igaz sok ilyen nincs. Leginkább Kunhalmi Ágnes és Kucsák László izgulhat.
Szombat reggel 8 órakor megkezdődött a külképviseleteken leadott és átjelentkezéssel szavazók összegyűjtött szavazatainak átadása az egyéni választókerületi választási bizottsági elnököknek a Nemzeti Választási Irodában (NVI). A tervek szerint 11 óráig valamennyi bizottsági elnök átveheti választókerületének „utazó szavazatait”.
A múlt vasárnapi voksoláson lehetőség volt arra, hogy a választópolgár, aki nem a lakóhelyén tartózkodott, egy másik magyarországi településen adhassa le voksát. Mivel az átjelentkezéssel szavazók is a saját lakóhelyük szerinti képviselőkre szavaztak, ezeket a voksokat el kell juttatni a választók lakóhelye szerinti választókerület meghatározott szavazókörébe. Ehhez előbb azokat az NVI-hez szállították hétfőn, és a 106 egyéni választókerület szerint csoportosították.
Ugyancsak lehetőség volt arra, hogy a nem Magyarország területén tartózkodó választók a 97 külképviselet egyikén adják le szavazatukat, szintén a lakóhelyük szerinti választókerület jelöltjeire. Ezeket a voksokat Magyarországra szállították, és az NVI csütörtök délutántól válogatta szét ugyancsak egyéni választókerületek szerint. Ezután az NVI-nél valamennyi választókerület esetében összecsomagolták és szállítódobozba ( nagyon sok szavazat esetén több szállítódobozba) helyezték az „utazó szavazatokat”.
A szállítódobozokat szombat reggeltől vehetik át az egyéni választókerületi választási bizottságok elnökei az NVI-től, hogy a saját választókerületükbe szállíthassák, és annak a külképviseleti és átjelentkezős szavazatok számlálására korábban kijelölt szavazókörének szavazatai közé keverhessék, így gondoskodva a szavazatok titkosságáról.
A kijelölt szavazatszámláló bizottságok ezt követően összeszámlálják a voksokat, és megállapítják a parlamenti választás szavazóköri eredményét. Amint valamennyi szavazókör eredménymegállapító jegyzőkönyve rendelkezésre áll, az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottságok megállapítják a voksolás egyéni választókerületi, nem jogerős eredményét, tulajdonképpen azt, hogy ki nyerte a mandátumot a választókerületben.
Eldől a kétharmad
A Fidesz a jelenlegi eredmények szerint 133 hellyel rendelkezik a parlamentben, ami kétharmados többséget jelent. Az Index írása szerint nem biztos, hogy például Kunhalmi győzelme a kétharmad megakadályozását jelenti, ugyanis a vesztes kompenzációs szavazatai hozzáadódnak az országos listás szavazathoz, így akár újabb képviselői helyet eredményezhetnek listán. A mi, illetve a ValMat blog számításai szerint azonban ez utóbbi forgatókönyv kevésbé valószínű, és egyedül Kunhalmi esélyes a fordításra.
A most megszámlált szavazatok a legnagyobb izgalmat Budapest 15. választókerületében fognak okozni, itt ugyanis Kucsák János, a kormánypártok jelöltje 22 szavazattal vezet Kunhalmi Ágnes, a baloldali összefogás jelöltje előtt. Budapesten a 12. és a 6. választókerületben is 500 alatt van a szavazatkülönbség a jelenleg élen járó kormánypárti, valamint a baloldali összefogás jelöltjei között. Éppen fordítva, azaz 500 szavazaton belül ostromolja a fideszes jelölt a kormányváltót az 5. és a 17. választókerületben Budapesten.
Szintén izgalmas, de már nem túl szoros a verseny Miskolc 2. számú választókörzetében, ahol a baloldali összefogás jelöltje, Varga László 360 szavazattal vezet a fideszes Sebestyén László előtt. A Jobbik jelöltje, Pakusza Zoltán is csak 450 vokssal van lemaradva.
Vona Gábor is izgulhat még, összejön-e neki az egyéni képviselői hely Heves 2. választókerületében: a fideszes Horváth László Dezsó 658 szavazattal vezet, így Vonának nagyon sok külföldi és átjelentkező szavazatát kéne megszereznie ahhoz, hogy saját jogon képviselő legyen. Erre kevés esély van.