Tuskék nekimentek a lengyel-magyar barátság bázisának
A varsói Lengyel–Magyar Együttműködési Intézet sorsa hajszálon múlik.
A vajdasági magyar közösség, a tartomány, valamint a magyar és a szerb nép történelmi múltja szempontjából fontos kérdések is bekerültek a Vajdasági Magyar Szövetség és a Szerb Haladó Párt által vasárnap aláírt koalíciós megállapodásba. A megállapodás szövegét hétfőn hozzák nyilvánosságra.
Vasárnap írta alá Belgrádban a koalíciós megállapodást a Szerb Haladó Párt és a Vajdasági Magyar Szövetség. Pásztor István, a VMSZ elnöke az aláírást követő sajtótájékoztatón azt mondta: a szerződés tartalmazza mindazokat a célkitűzéseket, amelyeket a VMSZ már a választási kampányában is megfogalmazott. Emellett szó van benne a kisebbségi kérdésekről, az európai uniós integrációról, valamint gazdasági és fejlesztési témákról is. Hozzátette: hétfőn a megállapodás teljes szövegét nyilvánosságra hozzák.
A dokumentum az SNS és a VMSZ együttműködésének megkoronázása Igor Mirovic, az SNS alelnöke szerint. Kiemelte: elégedett pártja és a vajdasági magyar párt eddigi együttműködésével, ezzel a megállapodással pedig sikeresebben tudják majd megoldani a legfontosabb társadalmi problémákat az országban. Kitért arra is, hogy a jövőben tovább javulhat a két párt, illetve a szerb és a magyar nép kapcsolata.
A koalíciós szerződés aláírása után Aleksandar Vucic, az SNS elnöke a parlamentben ismertette a leendő szerb kormány programját. Mint mondta, három fő feladat vár az új szerb kormányra: a gazdaság reformja, a magánszektor fejlesztése és a költségvetés rendezése. Vucic kiemelte: júniusig várhatóan megszületnek a legfontosabb reformtörvények, amelyeknek köszönhetően felszámolják a korrupciót, javítják a piaci környezetet és újabb befektetőket vonzhatnak az országba.
A parlament vasárnap délután szavaz az új szerb kormányról, amelynek 19 tagja lesz.
A 250 fős szerb parlamentben az SNS-nek 158 mandátuma van, a VMSZ-nek pedig hat. Sokáig folyt a találgatás arról, hogy az alkotmánymódosításhoz szükséges kétharmados többséghez elengedhetetlen plusz mandátumot hogyan szerzi meg az SNS, vagyis kivel lép még koalícióra. Hosszas egyeztetések után végül ismét korábbi partnerével, a Szerbiai Szocialista Párttal (SPS) kötött megállapodást az SNS, így még 44 támogatót szereztek.