The Wall Street Journal: Közeleg a harmadik világháború
Az amerikai lap szerint az Oroszország, Kína, Irán és Észak-Korea közötti kötelékeket az ukrajnai 2022-es invázió betonozta be.
A Szvoboda párt kezdeményezte az UDMP betiltását a párt alapító elnökének, Gajdos Istvánnak az „ukrán nép szabadságért és nemzeti méltóságért vívott küzdelme” idején folytatott tevékenységéért és nyilatkozataiért. Gajdos az indítványt provokációnak tartja.
Gajdos István hangsúlyozta, hogy a Szabadság párt egy olyan ukrajnai kisebbség, a magyarság egyik politikai pártját próbálja betiltatni, amelynek anyaországa az Európai Unió tagállama. „Mi, magyarok hagyjuk-e ezt, illetve hagyja-e az ország új, magát európainak nevező vezetése, hogy a szélsőségesek lejárassák Ukrajnát az egész világ előtt, és ami ugyancsak lényeges: tétlenül nézi-e mindezt Magyarország és Európa?” – vetette fel.
Kijelentette, hogy „ocsmány provokációnak” tartja a mostani, „hazugságokra, féligazságokra és csúsztatásokra" épített „vádiratot”.
„Azt sem lehet kizárni, hogy valakik ezzel szeretnének nyomást gyakorolni rám, mint az új nyelvtörvényt előkészítő parlamenti bizottság tagjára, illetve, hogy így próbálnak bosszút állni rajtam azért, mert kiálltam közösségünk jogainak érvényesítése mellett, szót emeltem, amikor magyarokat fenyegettek, amikor megpróbálták eltörölni a kisebbségek számára fontos nyelvtörvényt” – fűzte hozzá a képviselő.
Ismételten aláhúzta, hogy a kijevi tömegrendezvényeken soha nem szólt az ukrajnai, vagy a kárpátaljai magyarság egésze nevében, hanem mint korábbi parlamenti frakciója, a Régiók Pártjának képviselőcsoportja tagjaként. „A kisebbségekkel szembeni pozitív politika miatt vettem részt ezeken, egy bizonyos határig” – tette hozzá.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a demokrácia fontos eleme a szólásszabadság, a véleménynyilvánítás szabadsága. Gajdos István leszögezte, hogy visszautasítja a rágalmakat, amelyek miatt – ha szükséges – bírósághoz, illetve az európai intézményekhez fordul jogorvoslatért.