A nagyhatalmaktól kér segítséget Ukrajna

2014. március 02. 13:32

Az ukrán parlament vasárnap azzal a felhívással fordult az Ukrajna biztonságáért garanciát vállaló nagyhatalmakhoz, hogy szavatolják az ország területi épségét. Eközben elkezdődött az ukrán hadsereg tartalékos tisztjeinek mozgósítása Kárpátalján. A katonai műveletek és a fenyegetőzés leállítására szólította fel Oroszországot Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár.

2014. március 02. 13:32

Az ukrán parlament vasárnap azzal a felhívással fordult az Ukrajna biztonságáért garanciát vállaló nagyhatalmakhoz, hogy szavatolják az ország területi épségét. A felhívást határozat formájában az ukrán parlament vasárnapi, zárt ajtók mögött tartott ülésén fogadták el. Az 1994-es budapesti memorandum aláírói, az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Oroszország kötelezték magukat Ukrajna területi épségének szavatolására. Az államfői feladatokat ideiglenesen ellátó Olekszandr Turcsinov házelnök magyarázata szerint azért zárták ki rendhagyó módon a nyilvánosságot a parlament plenáris üléséről, nehogy a képviselők „kísértésbe essenek”, és saját PR-céljaikra használják ki „az ország számára veszélyekkel terhes időszakban” tartott ülést.

Elkezdődött az ukrán hadsereg tartalékos tisztjeinek mozgósítása Kárpátalján – közölte vasárnap a Karpatszkij Objektív, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) ukrán nyelvű hírportálja. Az orgánum úgy tudja, az ukrajnai megye hadkiegészítő parancsnokságai telefonon hívják be elsősorban a korábban leszerelt hivatásos tiszteket, vagy szólítják fel őket arra, hogy külön értesítésig ne hagyják el lakóhelyüket. Balogh Lívia, a KMKSZ ungvári járási szervezetének elnöke arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a Beregszászi járásból három tartalékos tiszt behívásáról értesítették helyi aktivisták. A tartalékosokat telefonon utasította a járási hadkiegészítő parancsnokság, hogy maradjanak a lakóhelyükön. A Csapon élő Balogh azt is elmondta, biztos értesülései vannak arról, hogy a kisvárosban állomásozó utászezred laktanyájában vasárnap behívott, korábban ott szolgált tartalékos tisztek várják menetkészen, hogy útnak indítsák őket.

A katonai műveletek és a fenyegetőzés leállítására szólította fel Oroszországot Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár az Észak-Atlanti Tanács rendkívüli ülése előtt vasárnap kora délután. A dán politikus szerint Oroszország lépései Ukrajnában ellentétesek az ENSZ alapokmányában megfogalmazott elvekkel, és fenyegetést jelentenek Európa békéjére és biztonságára. A főtitkár egyúttal megerősítette, hogy a NATO támogatja Ukrajna területi egységét, és azt, hogy az ukrán nép külső beavatkozás nélkül dönthessen a saját jövőjéről.

Összesen 243 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
valattila1
2014. március 03. 10:32
Basszus, akik védik Janukovicsot, látták már, mit halmozott fel (ill. annak egy töredékét)??? NA, ez ellen lázadnak az ukránok, mert elegük van abból, h míg az ország csődközelben, a "vezetők" kilopnak mindent. Abba meg nem értem, miért nem gondoltok bele, h egy először jelzés nélküli sereg megjelenik ukrán területen, és blokád alá von reptereket/utakat, majd szépen a ruszkik benyomulnak??? Ezt nem lehet védeni!
Kárpáti Zoltán
2014. március 02. 21:48
Máris sírással kezdik? Máris az alkalmatlanságukat reklámozzák? Még a frissen megpuccsolt országot sem tudják önerőből megvédeni és egyben tartani a hős harcosok? Idegenek bábjai csak, akik csak idegen hatalom erejével képesek megtartani az erőszakkal magukhoz ragadott hatalmat? A Nyugat (nyíltan) nem támogathat terroristákat. Különben mivé lenne a demokrácia? Ha még a látszata sem maradna meg. Senki sem fogja megvédeni őket. Amerikának már nagyon kell vigyáznia, nem engedheti meg magának a veszteséget, mert hamarosan minden elkél majd a határai védelméhez. És ha katonailag beavatkozna, vissza is lenne vágva egészen a partjaihoz. Mindenhonnan. És akkor búcsút mondhat a világhatalmi pozícióinak. Egyszer s mindenkorra. Európának (és főleg Németországnak) meg cseppet sem érdeke komolyan konfrontálódnia Oroszországgal. Mert azon nagyon sokat veszíthet. Ehhez a helyzethez is Oroszország elszigetelése vezetett. Jobb lett volna jóba lenni vele, és nem hergelni meg lejáratni. Most már csak magára és a saját erejére számíthat. Nincs vesztenivalója. És bizony keményen oda fog csapni, ha kell. A Nyugat a saját dugájába dől. És jobb ha ül a seggén. Mert ahogy Obama mondta, súlyos ára lenne a beavatkozásnak. Számukra.
Gregorius
2014. március 02. 17:33
Azért a hírek még zavarosak. Néhány órája még azt közölték, hogy az ukrán hadihajók már elhagyták a Krimet, most meg az van az Origon, hogy maradtak és hűségesek Kievhez. Ez annyit jelent, hogy Krim (még) nem az oroszoké.
Gregorius
2014. március 02. 16:11
Egyre inkább úgy érzem, hogy itt már inkább csak rögtönzések vannak. Az eredeti Putyin terv az volt, hogy Ukrajnából, Fehér-Oroszországból, Oroszországból és talán Kazahsztánból egy integrálódó "közös-piac" szerűséget hoz létre, ami később elég erővel léphet fel az Unióval folytatott tárgyalásoknál. Ebbe lépett be az Unió azzal, hogy speciális elbírálást kínált, az egyik kulcsállamnak, Ukrajnának. Egy ország ebben a helyzetben ma nem lehet mindkét irányben "vámmentes", választania kell. A súlyosan eladósodott, pocsékul vezetett Ukrajnában ezt követően szabadultak el az események, és Putyin reakciói is elég kiszámíthatatlanná váltak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!