Kijöttek a friss adatok: a magyar gazdaság olyan sikert ért el az inflációval, amelyre az eurozóna évek óta képtelen
Nem „csupán” a várakozásokhoz képest lett kedvezőbb a 2024-es infláció. Szalai Piroska írása.
Kultúrára a tavalyi 13,8 milliárd helyett csak 11 milliárdot szán idén a Fővárosi Önkormányzat, a BKK-nak viszont 16 milliárd forinttal több juthat. Budapest 2014-es költségvetésének tervezete szerint több jut környezetvédelemre is, oktatásra viszont kevesebb és jelentősen, több mint 10 milliárd forinttal növelik a tartalékot is a 2013-as költségvetéshez képest.
Az MTI birtokába jutott a Fővárosi Önkormányzat idei költségvetési terve. A dokumentum szerint kötelező egészségügyi feladatokra – köztük a csótány-, patkány- és szúnyogirtásra is – nagyjából a tavalyival megegyező összeget tervez a főváros, míg az önként vállalt feladatok között az egészségterv támogatását megduplázza, ami így 20 millió forint lesz. Az egészségtervnél ugyanakkor tavaly még szereplő 40 millió forintos céltartalék megszűnik. A szociálpolitikai intézmények 404 millió forinttal több működési forrásból gazdálkodhatnak, mint az előző évben, a tervezet 11 milliárd 114 millió forinttal számol. A Menhely Alapítvány 191 millió és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat közel 80 millió forintos támogatása megmarad.
Az oktatási intézményeknél 8,9 milliárd forintot, vagyis összességében 600 millió forinttal kevesebb forrást terveznek, mint az előző évben, ebből 124 millió forinttal csökkennek a megszűnt intézmények kiadásai. A kulturális feladatok tavalyi 13,8 milliárd forintos támogatása 11 milliárdra csökken, az eddiginél jóval kevesebb fővárosi pénzt kap például a Thália, a Madách és az Új Színház, valamint a Vígszínház. A sport, valamint a védelmi feladatok kerete nagyjából megegyezik a tavalyival, a Budapesti Rendőr-főkapitányság például 80 millió forint fővárosi támogatásban részesül.
A költségvetési tervezet 7,9 helyett 9,5 milliárd forinttal számol a közlekedési és parkolási feladatok kiadásainál, a BKK külön soron szereplő közösségi közlekedésszervezői feladatai viszont jelentős, 16,1 milliárdos többletforráshoz jutnak a tavalyihoz viszonyítva. A társaság a javaslat szerint közel 74 milliárd forintot kapna. A főváros 4 milliárd forinttal többet, 23,5 milliárd forintot költene közmű- és környezetvédelmi feladatokra, a Főpolgármesteri Hivatal és a közgyűlési bizottságok működésére pedig az előző évivel nagyjából azonos keret jutna. Megegyezik a tavalyival a nemzetiségi önkormányzatok támogatása is.
A költségvetési tartalékot az előterjesztők a tavalyinál 2,5 milliárd forinttal magasabb értékben, 12,3 milliárd forintban határozták meg, ebből az általános tartalékot emelték meg jelentősen, mintegy 10,5 milliárd forinttal. A főváros idei költségvetési javaslatáról jövő szerdán két fordulóban dönthet a Fővárosi Közgyűlés, a Tarlós István főpolgármester és pénzügyi helyettese, Bagdy Gábor által jegyzett indítvány 314 milliárd 421 millió 653 ezer forintban határozza meg a bevételi és kiadási főösszeget.