Döbbenetes, hogy miért tapsoltak a tiszások az Európai Parlamentben
Dömötör Csaba szerint a magyar–lengyel barátság jóval fölötte van a Donald Tusk–Magyar Péter barátságnak.
Gajdos István, az ukrán parlament egyetlen magyar képviselője azt közölte: szóbeli ígéretet kapott az ideiglenes államfőtől, hogy nem írja alá a nyelvtörvény eltörlését, amíg nem készül el egy új, minden érintettnek megfelelő nyelvtörvény.
„A parlament mai ülésén odamentem Olekszandr Turcsinovhoz, elmondtam érveimet, rámutattam az ügy fontosságára, illetve jeleztem, szót kérek, hogy a parlament tagjai előtt mondhassam el véleményemet. A parlament elnöke megértésemet kérte annak kapcsán, hogy most csak a frakciók képviselőinek adhat szót, illetve a krími eseményekkel kénytelenek foglalkozni, ezért írásban adtam át, mit kérünk tőle” – áll Gajdos István közleményében.
Gajdos állítása szerint szóbeli ígéretet kapott az államfői teendőket ideiglenesen ellátó házelnöktől, hogy addig nem írja alá a szóban forgó jogszabályt, amíg nem dolgoznak ki olyan nyelvtörvényt, amely minden érintettnek megfelelne. Turcsinov csütörtökön utasítást adott az új jogszabály sürgős kidolgozására.
„Reméljük, hogy a megbízott államfő betartja szavát, és nem csorbulnak kisebbségi jogaink” – jegyezte meg Gajdos. Rámutatott, hogy amíg Turcsinov nem látja el kézjegyével a vasárnap elfogadott jogszabályt, addig a jelenlegi törvény hatályban marad.
Az új törvény kimunkálása céljából felállítandó munkacsoportban képviseltetni fogja magát az összes parlamenti frakció és képviselői csoport. A testületbe Tóth Mihályt, a téma elismert szakértőjét, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség tiszteletbeli elnökét delegálja a szövetség, az ő jelölését támogatják a román, illetve a bolgár közösségeket képviselő honatyák is.
Gajdos közleményében megköszönte a magyar kormánynak és a magyar pártoknak, hogy „operatívan reagáltak a történtekre, visszautasítva az ukrajnai kisebbségek, így a magyar közösségünk számára fontos jogszabály hatályon kívül helyezését. Ez a történet azonban még nincs lezárva, ezért mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy a leendő új nyelvtörvény ne szűkítse meglévő jogainkat. Továbbra is szükségünk van tehát egész közösségünk, illetve az anyaország, valamint az EU támogatására” – tette hozzá a képviselő.
Hozzáfűzte: reményre ad okot, hogy csütörtöki parlamenti beszédében az időközben miniszterelnökké kinevezett Arszenyij Jacenyuk ígéretet tett arra, hogy olyan nyelvtörvénye lesz Ukrajnának, amely szavatolja a kisebbségek jogait.